МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ПАПИРНЕ КЕСЕ НИСУ БОЉЕ

180 pregleda
Shutterstock

Стручњаци кажу да је њихов утицај на околину чак и гори од пластичних кеса.

Папирне кесе могу да се чине као добра алтернатива најлонским када пакујете воће и поврће у продавницама. Лако их је рециклирати, могу да се направе од рециклираног папира и биоразградиве су, зар не? Заправо, стручњаци кажу да је њихов утицај на околину чак и гори од пластичних кеса. Прво, потребно је више материјала за производњу издржљиве папирне кесе. То укључује дуга и хемијски обрађена влакна, према стручњацима за одрживост. Осим тога, производња целулозе, која помаже биљкама да остану круте и усправне, троши много енергије и воде.

Из тих разлога, уобичајена кеса за једнократну употребу израђена од свежих папирних влакана морала би да се користи најмање три пута чешће од најлонске кесе на бази нафте како би се уравнотежио климатски ефекат, кажу стручњаци за околину. Нажалост, папирне кесе су готово увек израђене од такозване девичанске пулпе”, папира без рециклираног садржаја. Само су неке од њих направљене од рециклираног папира. Други чинилац који одређује одрживост је да ли је папирна кеса заиста само од папира.

Стручњаци кажу да многи произвођачи још увек користе амбалажу која има залепљену пластичну или алуминијумску фолију с унутрашње стране како би се спречило кидање папира када дође у додир с влагом. Тај други материјал може спречити да утиснута штампа уђе у храну. Такав обрађени папир представља проблем јер се тешко може рециклирати. Немачко савезно министарство околине такође оцењује папирне кесе као не баш боље од пластичних кеса за једнократну употребу”. Ипак, вероватније је да ће се папирнате кесе рециклирати и ретко завршавају на дрвећу или на улицама попут пластичних кеса, а ако и заврше тако, папирна влакна брзо труну па су на улицама и на дрвећу краће.

Све у свему, ако желите да користите папирне кесе, свакако пазите да се користе неколико пута, саветују из министарства. Kада се упоређују алтернативе, мреже за воће и поврће од полиестера за вишекратну употребу нашле су се на највишем месту у лествици одрживости. Студија из 2021. године рађене за потребе групе за заштиту природе NABU дошла је до овог закључка, уз претпоставку да ће те мреже бити коришћене најмање 50 пута. Многи супермаркети нуде ове мреже као трајнију алтернативу једнократним кесама. Према студији, за околину најбоље су мреже од рециклираног полиестера. Мреже од памука су на другом месту, уз претпоставку да ће се користити најмање 100 пута. Међутим, морате бити сигурни да су од органског памука. Иначе би процес узгоја могао бити врло штетан за околину због велике потрошње воде.

Злогласне пластичне кесе за једнократну употребу заузеле су треће место на лествици, а папирне кесе четврто. Пластичне кесе од кукурузног или кромпировог скроба, које се рекламирају као биоразградиве, према мишљењу стручњака, нису добра алтернатива. То је због чињенице да је важно рециклирати материјале.

(Извор Н1)

О аутору

administrator

Оставите коментар