МЕЂУ ИЗМЕЂУ

„ПАУКОВО ТКАЊЕ” ЗА СВЕМИР

Visited 235 times, 1 visit(s) today
Илустрација (NASA/Frank Tavares)

НАСА тестира нови материјал за топлотни штит који би могао значајно утуцати на будуће мисије свемирских истраживања. У истраживачком центру Ames у Силицијумској долини у Kалифорнији испитује се нови тип тканине који је назване пауково ткање” (Spiderweave), у склопу u sklopu sustava ADEPT (Adaptable, Deployable, Entry and Placement Technology), који представља систем за слетање свемирских летелица на друге светове у свемиру.

Материјал би могао једног дана омогућити свемирским летелицама да сигурније улазе у атмосфере других планета и с мањим ризиком од тога да би могле изгорети приликом тог поступка. Истовремено, тај материјал би, с обзиром на своје димензије, омогућио више простора у самој летелици. Због кашњења с развојем свемирских одела, НАСА ће одгодити повратак на Месец планиран за 2024. Годину

Планетарне атмосфере могу досегнути врло високе температуре, све до неколико хиљада Целзијусових степени, зато је потребан топллотни штит направљен од материјала који може поднети такве екстремне услове без да се распадне или дезинтегрише. За разлику од претходно тестираних материјала, који су направљени тако да су појединачни панели били спајани заједно, „пауково ткање” се континуирано ушива у топлински штит, чинећи будућа путовања свемирских летелица свих врста на друге планете сигурнијим.

Тим научника који ради на новом материјалу открио је да се он добро понаша на температурама од 1.500 Целзијусових степени. Може се компактно ускладиштити током лансирања летелице, а то је корисно за уштеду простора у самој летелици, која тиме може понети још више научне опреме на неку планету.

(Извор Зимо)

Visited 235 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар