Археолози су пронашли локацију манастира у којем је написана Kњига јелена – најстарији сачувани шкотски рукопис. Она датира из 10. столећа, а ради се о најдревнијем сачуваном галском спису у земљи. Локација у Абердинширу је дуго била тајна, све док археолози нису пронашли доказе у пољу близу рушевине Опатије јелена (Deer Abbey) који су потврдили његову локацију. Kњига јелена даје увид у рану цркву, културу и друштво тог раздобља, а садржи и латински текст. Стручњаци сматрају да је написана у Манастиру јелена (Monastery of Deer), који се налазио на подручју Минтлoуа, око хиљадите године после Христа, пише BBC.
Kада манастир више није коришћен, калуђери су се преселили у опатију. Kњига се, иначе, чува у збиркама Универзитета Кемвриџ, али је прошле године јавно изложена у Уметничкој галерији у Абердину. Ту је посетиоци могу детаљно прелистати. Археолози и волонтери су мукотрпно прекопали поље око древне опатије да би пронашли артефакте који ће указати на место где се налазило светилиште. „Прошле године смо ископали тако велике ровове да бисмо истражили најдубље слојеве. Седмицама смо прекопавали горњи, све док, две седмице пре краја пројекта, нисмо дошли до најранијих”, рекла је археолошкиња Али Камерон.
Научници су затим послали налазе на датирање у Центар за истраживање околине шкотског Универзитета у Ист Kилбриџу. Анализа је трајала три месеца, а резултати су показали да су пронашли локацију старог манастира. „То је неписано правило. Увек последњег дана или седмице ископавања пронађете нешто невероватно. Имали смо неки осећај да смо нашли светилиште. Али смо морали чекати налазе датирања да бисмо видели јесмо ли га уистину пронашли. То ишчекивање било је страшно”, казала је археолошкиња Алис Џаспарс.
(Илустрација Универзитет Кембриџ)
(Индекс)