На обали Тисе, у близини Новог Бечеја налази се археолошки локалитет који се са својим налазима из касно неолитског периода издваја својом разноликошћу откривених налаза. Плодне њиве чувале су тајну дубоко закопану, о старом насељу са седам капија, где су становници овог краја, пре 7.000 година каменим алаткама градили, правили глинене посуде, кашике, подизали куће, гајили стоку, пише „Данас”.
Упркос интензивној ратарској производњи, налазиште је очувано а бројни предмети приликом откопавања били су неоштећени. О свему томе више се зна јер се последњих година налазиште увелико истраживало у организацији Музеја Војводине и учешће Института за праисторију и рану историју „Kристијан Албрехт” Универзитета у Kилу (Немачка). Поред археолога, било је овде посла и за археоботаничаре, археозологе, геоморфологе, геофизичаре и педологе. Да је више средстава и могућности, несумњиво да би истраживања донела нова открића.
И овако, музеолози су задовољни налазима. Ископавања су утврдила постојање насеља из каснонеолитског периода на површини од чак 40 хектара. Насеље је било оивичено системом ровова, а спољни систем одбране чинио је бедем са седам капија. У широј области налазишта констатовани су трагови живота од старијег неолита до средњег века, укупно 23 локалитета из различитих периода су откривена у близини а један од њих је локалитет Пречка, који припада старчевачкој култури.
(Извор Национална географија)