МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ПРЕОКРЕНУТО СТАРЕЊЕ

250 pregleda

Сваки пут када се ћелија подели, делић младоликости нестане. То се дешава због скраћивања крајева хромозома – теломера. Сада су научници у Израелу први пут у историји успели да преокрену тај процес и продуже теломере у истраживању које је обухватило 26 људи.

Учесници су боравили у хипербаричној комори пет пута по 90 минута сваке седмице током периода од три месеци. То је резултирало продужавањем теломера и до 20 одсто. Треба напоменути и да је импресиван резултат, који су многи стручњаци покушали у прошлости да постигну, постигнут на малом узорку и да ће морати да се предузму даља истраживања. Међутим, чињеница да терапија у хипербаричној комори утиче на дужину теломера вреди да буде даље испитана.

Вођа студије Шаир Ефрати са Медицинског факултета у Тел Авиву објаснио је да је инспирација за експеримент био потез америчке агенције за истраживање свемира. „Након што је НАСА, пославши једног близанца на Међународну свемирску станицу, док је други остао на Земљи, показала значајну разлику у дужини теломера након повратка близанца који је био у свемиру, схватили смо да спољна средина може да утиче на ћелијске промене, објаснио је Ефрати.

Теломере су кратки поновљени низови нуклеотида на крају хромозома који га штите од разградње. Они се копирају заједно са остатком хромозома када год се ћелија дели. Са сваком деобом и репликацијом, ситни делови кода са врхова теломера не доспе у наредну копију, због чега су нови хромозоми краћи од својих претходника. Као када изгубите капицу са врха пертле, оне врло брзо после тога изгуби своју структуру. Слично томе, скраћивањем теломера повећава се ризик од лоших мутација хромозома. То не значи да је старење искључиво повезано са скраћивањем теломера, али постоји јасна веза између дужине теломера и здравља људи, веза коју стручњаци желе боље да испитају. „Дуге теломере су у корелацији са бољом ћелијском функцијом, каже Ефрати.

(Извор РТС)

О аутору

administrator

Оставите коментар