МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ПРВЕ ГАЛАКСИЈЕ ОГРОМНЕ

Visited 169 times, 1 visit(s) today
NASA/ESA

Астрономи су помоћу свемирског телескопа „Џејмс Веб” завирили у време раних дана свемира – и приметили нешто неочекивано.

Уочили су шест масивних галаксија које су постојале 500 до 700 милиона година након Великог праска. Оне су знатно веће него што је ико очекивао. Предвидели смо да ћемо тамо наћи малене, младе, бебе галаксије. Уместо тога, пронашли смо оне које су зреле као и наша”, рекао је астрофизичар Џоел Леха са Универзутета Пен стејт. Поменути телескоп осматра свемир у инфрацрвеном сетлу, које је невидљиво људском оку, стога може регистровати слабашан сјај древних звезда и галаксија. Девет милијарди долара вредан телескоп је сто пута осетљивији од Хабла”. Углавном снима у инфрацрвеном спектру, што омогућује да продре кроз облаке гаса и прашине у којима се рађају звезде. Теоретски би требало да завири у свемир пре 13,5 милијарди година. Научици процењују да је свемир стар око 13,7 милијарди година. Откриће овако масивних формација галаксија изузетно рано у повести свемира пољуљало је теорије за које смо претпостављали да су решена наука”, изјавио је дотични астроном, а преноси CNN.

Галаксије су толико масивне да побијају 99% модела настанка раних галаксија у свемиру, што значи да научници треба да преиспитају како су се оне заправо формирале и еволуирале. Тренутна теорија указује да су започеле као мали облаци звезда и прашине који су временом расли.Први пут смо погледали у веома рани свемир, нисмо имали појма шта ћемо тамо пронаћи. На крају смо открили нешто тако неочекивано што доводи у питање целу слику ране формације галаксија. Прво сам помислио да смо нешто погрешили”, наводи Леха.

Један од начина да се утврди зашто су ове галаксије тако брзо нарасле јесте спектрална анализа, којом се гледају различите таласне дужине да би се дефинисали разни елементи или одредила права удаљеност.Спектрална анализа ће показати да ли су те галаксије стварне или нису. Показаће нам колико су велике и колико су далеко. Ово је наш први поглед, стога морамо бити отворени према разним могућностима. Иако подаци указују да се вероватно ради о галаксијама, мислим да постоји реална могућност да се испостави да су неки супермасивне црне рупе”, закључио је Леха.

(Индекс)

Visited 169 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар