МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ПРВЕ ПОДМЛАЂЕНЕ ЋЕЛИЈЕ

718 pregleda

Група научника са америчког Универзитета Стенфорд успела је да први пут у историји подмлади људске ћелије.

Како се наводи у чланку, који је објављeн у часопису Nature, научници су користили механизам који се примењује при стварању матичних ћелија – помоћу специјалне рибонуклеинске киселине (РНК) принудили су ћелију да произвoди факторе јаманака ─ специјалне протеине који играју важну улогу у формирању ембрионалних ћелија. Ако се на нормалној ћелији ова процедура спроводи током две недеље, добија се индукована плурипотентна матична ћелија. Научници су покушали да скрате овај рок да би из ћелија уклонили негативне факторе проузроковане старењем, па су овај метод примењивали неколико дана.

Током експеримента је откривено да су се ћелије заиста подмладиле, јер се по много карактеристика нису разликовале од много млађих ћелија.

Пре свега, променио се образац експресије гена ─ најштетнији делови дезоксирибонуклеинске киселине (ДНК) у младости су под контролом одговарајућих система, али с годинама ови системи слабе. Примена фактора Јаманака омогућила је да се овај  фактички обнови.

Шинија Јаманака је јапански научник на Универзитету Кјото, који је 2007. године осмислио технику за репрограмирање било које одрасле ћелије, попут ћелије коже, тако да се она може вратити у свој најранији плурипотентни стадијум. Ћелија тако може постати било која врста ћелије, од оне која гради срчани мишић до неурона. Доктор Јаманака је 2012. године добио Нобелову награду за медицину за репрограмирање зрелих ћелија у оно што се сада назива индукованим плурипотентним ћелијама, односно IPS ћелијама.

(Извор Спутњик)

О аутору

administrator

Оставите коментар