Јапанско-аустралијска научна експедиција први пут је снимила специфичну врсту рибе на дубини већој од осам хиљада метара. То је нови рекорд када су посреди рибе на великим дубинама јер је за 158 метара надмашен стари. Реч је о рибе из рода Pseudoliparis и породице Liparidae, снимљеној како плива на 8.336 метара дубине, рекао је руководилац експедиције професор Алан Џејмисон. Пре овог открића научници су 15. августаа прошле године уочили сличну врсту на 8.178 метара дубине у Маријанској удолини.
Дуго се сматрало да рибе не могу преживети на дубинама од 8.200 до 8.400 метара, због притиска. Џејмисон је објаснио да су уз снимке нучници у замку уловили два примерка на дубини од 8.022 метра у Јапанском рову, јужно од Јапана, и тако поставили још један рекорд – улов у досад најдубљим морским водама. Двомесечну експедицију су уз научнике Универзитета Западна Аустралија (UWA) водили и стручњаци с Токијског универзитета за науку о мору. Kажу да се још не зна прецизно колико су рибе велике, но досад је евидентирано да та врста може досегнути дужину од око 11 центиметара.
На снимку даљински управљаном камером види се да је риба млечно беле боје, њена пераја су полупрозирна, а тело као да је прекривено меканом желатинозном масом. „Јапански океански ровови су невероватна су места за истраживање, јако су богати животом, чак и на самоме дну”, објаснио је Џејмисон, оснивач Центра за истраживање дубоких мора. „Већ две-три године упозоравамо да је дубоко море прилично застрашујуће место. Но ми не цијенимо довољно чињеницу да оно у основи чини највећи део планете Земље и да бисмо морали да га проучимо и разумемо и установимо како функционише и на њега утичу људи.” Предводник јапанског тима др Kитазато Хироши је казао да је невероватно искуство открити рибу на дубини већој од 8.000 метара испод површине океана. Додао је да сада располажу подацима који ће им помоћи да истраже како се рибе могу физиолошки прилагодити таквом екстремном окружењу.
(Индекс)