Пси могу да разликују језике, открили су мађарски научници након што су групи од 18 паса пустили одломке из приче „Мали принц” на шпанском и мађарском и испитивали како је њихов мозак реаговао. Истраживање је водила Лаура В. Kуаја са Универзитета Еотвос Лоранд у Будимпешти, која се пре неколико година преселила у тај град из Мексика, доводећи са собом свог пса Kун-куна.
Питала сам се да ли је Kун-кун приметио да људи у Будимпешти говоре другачијим језиком у односу на онај који до тада слушао, рекла је и додала: „У истраживању смо први пут открили да нељудски мозак може да разликује језике.” У свом животу с људима, пси усвајају обрасце језика којем су изложени, рекао је Раул Хернандез-Перез, коаутор студије. Током експеримента, Kун-кун и други су увежбани да неколико минута непомично леже док им се скенира мозак.
Сви пси су пре чули само један од два језика – мађарски или шпански – од својих власника, што је омогућило научницима да упореде како њихов мозак реагује на врло познати језик и на потпуно непознат. Пси су слушали одломке из приче на шпанском и мађарском, а такође и у компјутерском програму искривљене верзије тих одломака како би проверили могу ли пси уопште да разликују говор и неговор.
Упоређујући реакције мозга, научници су пронашли различите обрасце активности у примарном слушном кортексу мозга паса, што указује на то да они могу да разликују говор од неговора. У секундарном слушном кортексу који анализира сложене звукове, мозак паса производи различите обрасце активности када чује познати језик и непознат језик. Што су пси били старији, то је њихов мозак боље разликовао два језика.
(Извор Национална географија)