Psi mogu da razlikuju jezike, otkrili su mađarski naučnici nakon što su grupi od 18 pasa pustili odlomke iz priče „Mali princ” na španskom i mađarskom i ispitivali kako je njihov mozak reagovao. Istraživanje je vodila Laura V. Kuaja sa Univerziteta Eotvos Lorand u Budimpešti, koja se pre nekoliko godina preselila u taj grad iz Meksika, dovodeći sa sobom svog psa Kun-kuna.
Pitala sam se da li je Kun-kun primetio da ljudi u Budimpešti govore drugačijim jezikom u odnosu na onaj koji do tada slušao, rekla je i dodala: „U istraživanju smo prvi put otkrili da neljudski mozak može da razlikuje jezike.” U svom životu s ljudima, psi usvajaju obrasce jezika kojem su izloženi, rekao je Raul Hernandez-Perez, koautor studije. Tokom eksperimenta, Kun-kun i drugi su uvežbani da nekoliko minuta nepomično leže dok im se skenira mozak.
Svi psi su pre čuli samo jedan od dva jezika – mađarski ili španski – od svojih vlasnika, što je omogućilo naučnicima da uporede kako njihov mozak reaguje na vrlo poznati jezik i na potpuno nepoznat. Psi su slušali odlomke iz priče na španskom i mađarskom, a takođe i u kompjuterskom programu iskrivljene verzije tih odlomaka kako bi proverili mogu li psi uopšte da razlikuju govor i negovor.
Upoređujući reakcije mozga, naučnici su pronašli različite obrasce aktivnosti u primarnom slušnom korteksu mozga pasa, što ukazuje na to da oni mogu da razlikuju govor od negovora. U sekundarnom slušnom korteksu koji analizira složene zvukove, mozak pasa proizvodi različite obrasce aktivnosti kada čuje poznati jezik i nepoznat jezik. Što su psi bili stariji, to je njihov mozak bolje razlikovao dva jezika.
(Izvor Nacionalna geografija)