Важно је да старије особе не пуше или избегавају учестало излагање дуванском диму како би што дуже сачувале добар вид.
Академик Рајко Игић
Макула је мало подручје у центру ретине (мрежњаче). Она је најважнија за оштар вид којим читамо, удевамо конац у иглу и препознајемо лица особа; алинам преостали, периферни вид омогућава остале свакодневне активности. Дегенерација макуле јавља се у два облика, сувом и влажном.
Оштећење макуле се одвија прогресивно са старењем; код особа између 66. и 74. године живота у 10 одсто се јави то обољење, а код оних између 75. и 85. година, чак, се у 30 посто случајева губи централни вид.
Данас постоји лек за влажни облик макуларне дегенерације. У ту се сврху више пута се убризгавају у око антитела која спречавају фактор раста крвних судова, VEGF. Ова терапија је успешна ако се подузме у почетним фазама болести, а у одмаклој фази дегенерације је неуспешна.
За суви облик дегенерације нема лека, али се у умереној и одмаклој фази узимањем антиоксидативних витамина и минерала развој болести успорава. Слична је ефикасност тих лекова и код влажне дегенерације. У раној фази обе врсте макуларне дегенерације, овај вид терапије није ефикасан.
Комбинација фактора ризика доводи до тог оштећења; најважнији је ризик пушење дувана. Међутим, развоју дегенерације доприноси и наследни фактор. Дакле, важно је да старије особе не пуше или избегавају учесталу изложеност дуванском диму како би што дуже сачувале добар вид.