МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ПУЖ ПОСТАО КИБОРГ

Visited 132 times, 1 visit(s) today

Знанственици се надају да би ово истраживање могло отворити нове прилике за праћење других угроженх врста.

Научници са Универзитета Мичиген имају помало необичан приступ очувању угрожених врста животиња. Док се други труде да очувају њихово станиште или зауставр претерани излов, амерички су угрожене животиње претворили у – киборге. Тачније, како су навели у студији објављеној у часопису Communications Biology, искористили су технологију да прате уобичајено понашање пет врста угроженог пужа и тако су открили како он преживљава у овом окрутном свету.

Наиме, седамдесетих година у Француској Полинезији истраживачи су у осетиљив екосистем пустили розе вучјег пужа”. Резултат? Од свих врста пужа које су постојале, само је пет преживело, међу којима и Partula hyalina, малени пуж који обитава на стаблу. Да би сазнали како је он преживео толико дуго, научници са Универзитета Мичиген су на кућицу ловца причврстили сићушни рачунар Michigan Micro Mote и искористили податке с минијатурног соларног панела да забележе колико је често боравио на сунцу.

Занимљиво је да розе вучји пуж” воли ноћу да лови P. hyalinu, но истраживање је открило и да је он осетљивији на сунце него његова ловина. Стога су пужеви P. hyaline променили своје понашање и почели су се задржавати уз руб шуме тијеком дана да би се заштитили од ловца. Прикупили податке које нико други није имао, а све захваљујући ситном рачунару који је довољно мален да се залепи на пужа, истакао је Дејвид Блау са ниверзитета Мичиген.

(Извор Зимо)

Visited 132 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар