МЕЂУ ИЗМЕЂУ

РАКУНСКЕ СУПЕРМОЋИ

Visited 329 times, 1 visit(s) today
Shutterstock

Да би открили колико су ракуни интелигентни, научници су их подвргли Езоповом тесту и ништа није прошло онако како су очекивали. Не само да су злогласно неваљали, али да ли су паметни као вране? Езопов тест процењује да ли животиње могу да разазнају узрок и последицу тако што морају да подигну ниво воде да би дошли до хране. Оглед је заснован на причи у којој жедна врана не може да пије из врча с ниским нивоом воде. Додајући камење, птица је подигла ниво воде и успела да је попије.

У једној студији истраживачи су приказали ракунима цилиндар с колачићима од белог слеза које животиње не могу да дохвате. Затим су ракунима показали како убацивањем камења у воду могу да подигну бели слез. Два од осам су успешно поновила понашање убацујући камење. Женка се, међутим, попела на цилиндар и љуљала га док се није преврнуо, тако је узела посластицу.То нисмо предвидели”, и замишљено је да се тако нешто не деси, изјавио је вођа студије Лорен Стентон, докторанд на Универзитету у Вајомингу. „Још једном се потврђује колико су креативни у решавању.” Сузан Мекдоналд, психолог са Универзитета Јорк у Торонту, додаје: Помислила сам како је веома ракунски да један само преврне цео апарат” – као што то чине с кантама за отпатке.

У другом експерименту, истих осам ракуна је добило лопте које могу да потону или да плутају. Научници су мислили да ће користити лоптице које тону да избаце воду из цеви. Наиме, лопта која плута не може да обави посао, осим ако нисте ракун да нефункционални предмет претворите у функционалан”, објашњава коауторка студије Сара Бенсон-Амран, директорка Лабораторије за понашање и когницију животиња на Универзитету у Вајомингу. Два ракуна што су се снашла у осталим задацима поново су се истакла откривши да би гурање горе-доле лоптице која не може да плута погурало бели слез са стране на цилиндар”, описује Лорен Стентон, чији је научни рад објављен у часопису Animal Cognition. Један је окретао лопту у месту” да би сакупио и појео бели слез на њој.

У решавању таквих задатака ракуни користе своју посебну супермоћ, осетљиве и окретне руке, да истражују свет”, примећује Мекдоналд, која није била укључена у студију. Иако ракуни нису нужно били изврсни у тесту из Езопове басне, показали су невероватно иновативне приступе у решавању истих. Познато је да само још неколико врста пролази овај тест, укључујући вране – као што су новокаледонијске вране, гачци и евроазијске сојке – и велике мајмуне. На пример, у једном огледу орангутани су брзо схватили како да избаце воду из цеви и да зграбе кикирики на дну. У другом неке шимпанзе су, такође, дошле до решења – а једна је открила да мокрење у цев завршава посао.

 

(Национална географија)

Visited 329 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар