Nova istraživanja pokazuju da ovi molekuli RNK mogu da igraju ključnu ulogu u razvoju bolesti.
Nova studija Instituta Karolinska u Švedskoj pokazuje kako određeni molekuli RNK kontrolišu popravku oštećene DNK u ćelijama raka, što je otkriće koje bi na kraju moglo da dovede do boljih tretmana raka. Studija je objavljena u časopisu Nature Communications. Dugo se pretpostavljalo da molekuli RNK – osnovni molekuli koji postoje u svim živim organizmima – učestvuju samo u sintezi proteina. Nova istraživanja pokazuju, međutim, da molekuli RNK imaju mnogo širu funkciju i da mogu da igraju ključnu ulogu u razvoju bolesti.
Oštećenja DNK se javljaju i popravljaji kontinuirano, a u nekim slučajevima može dovesti do kancerogenih mutacija u genomu. Fundamentalno razumevanje načina na koji naše ćelije popravljaju DNK je stoga ključno za dizajn novih tretmana. U ovoj studiji, istraživači su ispitali kako određeni molekuli RNK utiču na sposobnost ćelija raka da poprave radijacijom oštećene ili slomljene DNK nizove. Otkrili su da su dva tipa molekula – mala Cajal –specifična RNK 2 (scaRNA2) i VRAP53 – interagovali da regulišu enzim DNK zavisnu protein kinazu (DNK-PK), što je zauzvrat uticalo na mehanizme popravke DNK.
„Naši nalazi pokazuju da se neka RNK može vezati za enzim koji popravlja oštećenu DNK i radi kao dugme uključeno-isključeno za ovaj enzim, čime se kontroliše popravka DNK”, kaže autorka studije Marianne Farnebo, istraživač na Odeljenju za ćelije i molekularnu biologiju u Karolinska institutu, a prenosi Technology. „Takođe smo otkrili da izmenjeni nivoi takve RNK dovode do pogrešne popravke DNK u ćelijama raka.” Istraživači se nadaju da rezultati poboljšavaju razumevanje uloge RNK u popravci DNK i lečenju kancera.
(Izvor B92)