МЕЂУ ИЗМЕЂУ

СЕКИРЕ ИЗ ЛЕДЕНОГ ДОБА

Visited 184 times, 1 visit(s) today
UCL

Старе 300.000 година, откривене су у Енглеској.

Две велике праисторијске секире откривене су у дубоким седиментима леденог доба на југу Енглеске. Ручне секире су камена оруђа која су истањена или изломљена са обе стране како би се добио симетричан облик и дугачке оштрице. Верује се да се ова врста алата обично држала у руци и да се можда користила за убијање животиња и сечење меса. Оруђе старо 300.000 година пронађено је међу 800 артефаката закопаних на падини изнад долине Медвеј у Кенту.

„Ова оруђа описујемо као џиновска када су дуга преко 22 центиметра, а два пронађена примерка припадају тој групи”, рекла је Лети Ингреј, виши археолог из Института за археологију Универзитета Колеџ у Лондону (UCL). Већа од две ручне секире, дугачка је тридесетак центиметара и једна је од најдужих пронађених у Британији, објашњава Лети Ингреј, која је учествовала у ископавању. Али ове посебне ручне секире „толико су велике да је тешко замислити да су се могле лако држати и користити”, наводи археолог. У то време долина Медвеј била је главно ловиште којим су лутали јелени, коњи, праисторијски слонови и лавови с правим кљовама.

„Програм научне анализе, који укључује стручњаке Универзитета Колеџ и других британских институција сада ће нам помоћи да схватимо зашто је то место било важно древним људима и како су им камени артефакти, укључујући велике ручне секире, помогли да се прилагоде изазовима леденог доба и окружења“, истакао је др Мет Поуп из Института за археологију.

Археолошки тим је дошао до још једног открића на овом простору – старог римског гробља. Истраживачи наводе да су на том гробљу људи сахрањивани од првог до четвртог века. На том локалитету пронађено је 25 посмртних остатака, од којих је 13 кремирано. Збирке керамике и животињских костију пронађене у близини вероватно указују на ритуале током сахрана.

(РТС)

Visited 184 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар