Разумевање њихове улоге могло би понудити увид у сексуални нагон и осетљивост на подражаје.
Досад се веровало да чудне капсуле испуњене живцима, откривене у гениталијама пре више од 150 година, осећају тек пад температуре тела. Међутим, недавни експерименти на мишевима које су спровели истраживачи из Медицинског института Хауард Хјуз у САД, указују на узбудљивију улогу Kраусових телашца. Изворно их је описао Вилхелм Kраус, анатом из 19. Столећа: ова тела испуњена живцима пронађена су у различитим ткивима, укључујући главић, клиторис, усмине, језик и конјунктиву ока. Он је идентификовао две врсте: једну која наликује облику чаше и стабљике, а другу цилиндричну с једноставнијим распоредом аксона.
Нова студија, објављена у научном препринт репозиторијуму bioRxiv, на мужјацима и женкама мишева открила је да уопште нису повезана с регулацијом температуре. Уместо тога, специјализована су за пренос механичких вибрација и лаганих додира у централни нервни систем. Сличан број ових структура пронађен је у пенису и клиторису, што указује на потенцијалну улогу у сексуалном задовољавању. Следећи огледи показали су да стимулација телешаца код мужјака мишева изазива узбуђење, док они настали генетским инжењерством без ових снопова живаца нису показивали никакве знаке узбуђења. Занимљиво је да су мужјаци мишева без телешаца и даље тражили секс, али је сексуална активност била краћа, другачија и с више прекида
Женке мишева којима су недостајале те структуре показивале су мало или нимало интереса за секс, чак и током природног репродуктивног циклуса.
Иако је истраживање спроведено на мишевима, постоје потенцијалне импликације да би се откриће могло применити и на људску анатомију. Разумевање улоге ових телешца могло би понудити увид у сексуални нагон и осетљивост, а можда и помоћи у осмишљавању нових третмана за различите сексуалне дисфункције.
(Зимо)