Први пут уочено да шимпанзе једне другима на озледе стављају „лек”.
До сада није забележено да једна животиња примењује лек на ранама друге, што може бити показатељ развоја емпатијских склоности. Стручњаци су у више наврата приметили овакву врсту понашања у заједници од око 45 шимпанзи у Националном парку Лоанго у Габону. Било је познато да се медведи, слонови, чак и пчеле знају понекад сами лечити против паразита или неких других обољења.
„Одраније је познато да неке животиње знају да користе делове биљака или неких других твари да би саме себе излечиле од патогена или паразита. То смо приметили код више врста ,укључујући инсекте, гмизавце, птице и сисаре”, рекла је когнитивна биолошкиња Симон Пика Пика са Универзитета Оснабрик у Немачкој. „Наша два најближа жива рођака, шимпанзе и бонобо мајмуни, на пример, гутају лишће биљака са антипаразитским својствима и жваћу горко лишће које има хемијска својства која убијају цревне паразите. Али ово је први забележени случај да су животиње наносиле другу животињску твар, инсекте, на отворене ране.”
Волонтерка Алесандра Маскаро је 2019. посматрала интеракцију између мајке шимпанзе Сузи и њеног сина Сија, који је имао озлеђено стопало, а она је, чини се, покушала да га лечи. „Примиетила сам да је на рану ставила нешто што је имала у устима. Kасније те вечери поново сам погледала своје видеоснимке и видела да је Сузи прво нешто узела и ставила у уста, а затим нанела на отворену рану на Сијевом стопалу”, а преноси волонтеркине речи CNN.
Стручњаци су следеће године помно посматрали и снимали све озлеђене шимпанзе и забиљежили да је више њих стављало инсекте на властите ране. Затим су уочили да знају то исто да примене и на другима. „Одрасли мужјак, Литлгреј, имао је дубоку отворену рану на потколеници, а Керол, одрасла женка, која га је неговала, изненада је ухватила инсекта”, рекла је студенткиња Лара Сеутерн која је радила на пројекту. „Највећи утисак оставило је то што му је она дала, а он нанео на рану; затим су Керол и две друге одрасле шимпанзе додирнуле рану и помицале инсекта по њој. Чинило се да су три шимпанзе изводиле ово искључиво на добробит њиховог члана групе.”
Истраживачки тим је од новембра 2019. до фебруара 2021. забележио 76 случајева да шимпанзе стављају инсекте на своје и туђе ране. Могуће је да инсекти које користе имају антисептичка или противупална својства и да их користе да би умањили бол од озледа и поспешили зацељивање. Но, не може се искључити ни да се ради о плацебу. Истраживање с називом Application of insects to wounds of self and others by chimpanzees in the wild објављено је у часопису Current Biology.
(Извор Индекс)