У пећинама Лаоса пронађени слепи мишеви с коронавирусима којима недостају тек мање мутације да постану нови коронавирус. Научници су проучавали шишмише из четири различите шпиље од вапненца, који у себи имају коронавирусе невероватно сличне вирусу SARS-CoV-2. То је откриће велик корак у доказивању да је нови коронавирус потекао из природе, а не из лабораторија.
Тим научника у Лаосу је открио шишмиша с доменом који веже рецепторе сличном вирусу SARS-CoV-2, што омогућује улазак путем ACE2 ензима (који се налази везан за мембране многих ћелија у човековом организму) у људске ћелије. Наиме, нису пронашли сам вирус SARS-CoV-2 у слепим мишевима, већ коронавирусе којима су потребне мање мутације да постану нови коронавирус.
Секвенце блиске онима раних сојева вируса SARS-CoV-2, одговорног за пандемију, постоје у природи и су пронађене код неколико врста шишмиша из породице Rhinolophus, пишу аутори студије која је у процесу рецензирања и објављена је у предиздавачком облику у Nature Portfolio Journal-у. Док студија не елеиминише у потпуности претпоставку да је вирус можда процурио из лабораторија, она додаје још доказа да је SARS-CoV-2 2 потекао из природе. Идеја да ће се пронаћи такозвани шишмиш кривац за пандемију тако и даље остаје само популарна идеја, но научници су с друге стране увек упозоравали да не треба размишљати на такав начин.
„Нисам сигуран да ћемо икад пронаћи идентичну ствар, али оно што ћемо пронаћи јесу вируси код слепог миша који су готово исти”, рекао је за „Телеграф” професор Стјуарт Нил, шеф одсека заразних болести лондонског Kинг колеџа, који није учествовао у споменутој студији. „То је невероатно комплексан екосистем и хоћемо ли имати среће у проналаску правог или ћемо пронаћи само комадиће, и даље ће остати отворено питање.”
Откриће научника у Лаосу исто тако наглашава да се још пандемија сличних овој новог коронавируса налази у стању мировања у природи. Kако листа коронавируса који имају квалитете сличне вирусу SARS-CoV-2 расте, то повећава потребу за још већим проучавањем тог вируса како бисмо били спремнији у случају идуће пандемије.
(Извор Зимо)