Најдоминантнија варијанта новог коронавируса тренутно у свету јесте делта, и она долази у две верзије – нормалној и плус. Која представља већу опасност и зашто?
Делта варијанта прво се појавила у Индији и вишеструко је заразнија од оригиналног соја новог коронавируса, откривено је у међувремену. Због те карактеристике та варијанта новог коронавируса тренутно је најдоминантнија широм света и због ње прети нови талас пандемије. Али и новија, још страшнија мутација. Реч је о делта плус мутацији, која је исто тако откривена у неколико подручја у Индији сматра се могућом претњом.
Обе варијанте се шире у многим земљама света. И док је стандардна делта варијанта знатно заразнија и јача од оригиналног соја коронавируса, делта плус варијанта успешно напада и у потпуности вакцинисано становништво и може код њега изазвати смртне последице. Исто тако делта плус у себи има две мутације које се истичу – L452R и P871R. Док је делта варијанта тренутно највећа брига епидемиолога због своје изнимно велике преносивости, делта плус због споменутих мутација означена је више забрињавајућом, а према неким изворима наводно се шири готово 60 посто брже од стандардне делта варијанте.
Но, док клиничка посматрања сугеришу већу заразност, присутност делта плус варијанте засад је још на ниском нивоу и шири се кудикамо мањом брзином од очекиване. Симптоми које може изазвати делта варијанта сматрају се екстремнима у односу на оригинални сој коронавируса, а укључују висок утицај на рад плућа, респираторне потешкоће и пробавне сметње. С друге стране, делта плус варијанта, која у себи садржи бета (британска варијанта) и делта мутације, могла би бити симптоматски екстремнија по природи. Неке студије указују да та варијанта лако може заобићи имунитет и снажно се везати за рецепторе у плућима.
Тренутно се спроводе студије које се баве утврђивањем потпуне листе симптома које изазива делта плус варијанта, а ево неких знакова који изазивају забринутост стручњака:
● Пробелми с плућима;
● Краткоћа даха и отежано дисање;
● Дуготрајна повишена температура и дуготрајан кашаљ;
● Пробавни проблеми;
● Осип на кожи и алергије;
● Суве и влажне очи и
● Губитак апетита и мучнина.
Обе варијанте представљају највећи потенцијални ризик за невакцинисане особе, и то су показале студије. Цепљене особе које развију симптоме ковид-19 болести имају тек блажу клиничку слику и брже се опорављају. То је случај са делта варијантом, но код делта плус варијанте претња је још већа.
Делта плус варијанта све више погађа и особе које су примиле обе дозе вакцине, а у врло ретким случајевима такве завршавају на болничком лечењу. Засад је непознато колико су цепива делотворна против делта плус варијанте, а стручњаке највише брине то што та варијанта може избећи реакцију имунитета.
(Извор Зимо)