МЕЂУ ИЗМЕЂУ

СТИЖЕ НАЈВЕЋА ИКАДА

277 pregleda
CC by 4.0

Из далеких и мрачних предела Сунчевог система ка нама јури огромна комета, можда и највећа коју смо икада видели током историје, можда и која се икада појавила на земаљском небу. Њен пречник се процењује на око 100 километара, а маса је 1.000 пута већа од масе типичне комете. Због тога, када је 2014. откривена научници су прво смислили да су пронашли планету патуљка. Kасније анализе су међутим указале на њено брзо кретање кроз Ортов облак који представља праву депонију комета на самом рубу Сунчевог система, а опажен је и реп, а та брзина, подручје из кога долази, па и пуштање репа под утицајем Сунчевог зрачења су карактеристике комета.


Данашњи положај (SkySaferi Pro 6)

Службена ознака комете је C/2014 UN271 Bernardinelli-Bernstein). Њу су на архивским снимцима приметили астрономи Педро Бернардинели и Гери Бернстин (отуда име BB комета) истражујући нешто сасвим друго – тамну енергију. То је било октобра 2014. године и тада је комета била удаљена 29 АЈ (астрономска јединица = 150 милиона километара), тј. 4,3 милијарде километара од нас. Kомета ће доћи на најмање растојање од Сунца 2031. године и тада ће бити удаљена 2,8 милијарди километара, или 10,97 АЈ, што је изван орбите Сатурна. То ће уједно бити и најмање растојање ове комете од Земље. Последњи пут када је BB комета посетила област којој сада хрли било је пре 3,5 милиона година. Тада је од Сунца била удаљена 18 АЈ.

Данас се BB комета налази још сувише далеко да би се уочила чак и врло јаким аматерским телескопом, али ће 2031. доћи у њихов домашај –само на фотографијама. Тада ће, како се процењује, имати магнитуду + 17М. Научници се, наравно, спремају за овај предстојећи сусрет. Њих занима, између осталог, хемијски састав ове комете јер ће тако боље упознати састав тела далеких подручја Сунчевог система, а и, што је још важније, састав раног Сунчевог система.

(Извор Астрономски магазин)

О аутору

administrator

Оставите коментар