Аустралијски научници кажу да су смислили „свети грал” међу тестовима постојања шећера у крви за дијабетичаре.
Реч је о неинвазивној тракици која проверава колину глукозе помоћу слине. Праћење шећера у крви је за многе дијабетичаре болан процес у којем више пута дневно морају бости прсте за кап крви коју стављају на тракицу за тестирање да дознају колико имају шећера у крви. Неки дијабетичари због свакодневног болног боцкања избегавају тај процес смањењем фреквенције узимања крви.
Најновији тест аустралијских научника ради тако што је ензим који открива глукозу уграђен у његов транзистор и преко њега се шаље сигнал да је глукоза присутна у крви, описао је шеф тима знанственика Пол Дастур, професор физике на Универзитету Њукастл у Аустралији. С обзиром на то да су електронички материјали унутар теста заправо мастила, он се може производити принтањем по ниској цени.
Тај тест доиста отвара могућност безболног и јефтиног тестирања на глукозу и, надамо се, с бољим исходом за дијабетичаре, истиче Дастур. До новог теста научници су заправо дошли посве случајно, радећи на соларним ћелијама. Њихов пројекат осигурао је 4,7 милиона долара финансијске потпоре аустралијске владе за успостављање фабрике за производњу тих тестова, ако клиничка тестирања прођу у реду.
Нимало мање важно није ни то да се ова технологија може применити на тестирање против ковида-19, а и друга тестирања. Мислим да ће то радикално променити начин на који доживљавамо медицинске уређаје, посебно сензоре јер их можемо принтати уз невероватно мали трошак, објашњава Пол Дастур.
(Извор Зимо)