Осим естетске, научници желе да истраже и друге функције тетоважа, као што је помоћ у праћењу човековог здравља. „Стварање пигмената за тзв. паметне тетоваже, који се могу убризгати под кожу за праћење одређених биомаркера у људском телу, захтева сарадњу научника, инжењера и дизајнера”, каже за CNN др Али Јетисен, истраживач на Одсеку за хемијско инжењерство на Империјал колеџу у Лондону. Његов концепт представља замену конвенционалног мастила за тетовирање мастилом које би било састављено од функционалних материјала да би се боје тетоваже мењале као одговор на спољашње стимулансе (промена нивоа шећера у крви за особе са дијабетесом, праћење функције бубрега и јетре или упозорења о дехидрацији).
Још један тим истраживача испитује потенцијале користи од паметних тетоважа које се могу нанети невидљивим мастилом. Иако појам тетоваже које не можемо да видимо можда звучи необично, др Карсон Брунс са Универзитета Колорадо у Болдеру објашњава да невидљиво мастило добија пигмент када реагује на ултраљубичасто светло и сличне врсте зрачења. Другим речима, служи као врста упозорења.
Брунс је невидљиве тетоваже (које он назива соларне пеге) прво испробао на себи и трајале су од шест до осам месеци, пре него што су избледеле. Након првог круга проба, са својим тимом је смислио мастило које може трајати најмање три године. Нада да ће биокомпатибилност мастила и људске коже бити максимално искоришћена у будућности. Истраживачи, иначе, кажу да паметне тетоваже не могу да се хакују или остану без батерије, што им даје велику предност у односу на носиву технологију, као што су паметни сатови или монитори глукозе.
„Носиви уређаји су одлични”, каже Брунс, „али могу постати неудобни или их је потребно временом заменити, а имплантати често захтевају инвазивније операције. Паметне тетоваже су најпогодније”. Поједини истраивачи сматрају да, иако су паметне тетоваж још у раном развоју, могу да играју значајну улогу у здрављу и добробити људи, посебно јер медицински подаци и увиди о пацијентима постају одмах доступни. На пример, тетоважа која упозорава на низак ниво глукозе би спречила да стање измакне контроли.
Иако постоје бројне позитивне стране, има неколико препрека. Пре свега, велика нетолеранција на тетоваже у многим деловима света, а и страх од убризгавања непознатих материјала у кожу. Ипак, истраживачи се надају да ће паметне тетоваже у будућности бити доступне у болницама или, чак, и у свемиру, да упозоре астронауте на потенцијалне изворе зрачења или других опасности по здравље.
(РТ)