ЗОВ БУДУЋНОСТИ

ТРОСТРУКИ УСПЕХ ФУЗИЈЕ

Visited 422 times, 1 visit(s) today
Илустрација

Амерички научници у Националној лабораторији Лоренс Ливермор (LLNL) трипут поновили историјско паљење нуклеарне фузије, обивши више енергије него што су уложили у овај подухват.

Научници у Kалифорнији испаљују готово 200 ласерских снопова на цилиндар који држи капсулу с горивом величине зрна бибера и тиме подузимају још један корак у потрази за енергијом фузије која би, ако њоме једном успеју овладати, свету могла пружити готово неограничени извор чисте енергије. Једног децемабрског јутра прошле године истраживачи из National Ignition Facility-ja (NIF) у Националној лабораторији Лоренс Ливермор у Kалифорнији (LLNL) успели су први у свету у процесу названом паљење произвести реакцију нуклеарне фузије која је ослободила више енергије него што је потрошила.

Деценијама су покушавали искористити фузиону енергију, у бити стварајући снагу Сунца на Земљи. Након што су прошле године остварили историјски нето добитак енергије, следећи важан корак био је доказати да се процес може поновити.

Сада кажу да су успешно поновили паљење најмање три пута ове године, према извештају LLNL-а из децембра. То означава још један значајан искорак у ономе што би једног дана могло бити важно решење за глобалну климатску кризу, првенствено подстакнуту сагорецањем фосилних горива, пише CNN.

Деценијама су научници покушавали искористити фузиону енергију, у бити стварајући снагу Сунца на Земљи. Након што су прошле године остварили историјски нето добитак енергије, следећи важан корак био је доказати да се процес може поновити. Брајан Eпелби, научни сарадник из Центра за студије инерцијске фузије на Империјал колеџу у Лондону, рекао је да способност реплицирања показује да је процес силан и да се може постићи чак и када су услови попут ласера или горива различити.

Сваки експеримент, такође, нуди прилику за детаљно проучавање физике паљења, рекао је Епелби за CNN: Ово пружа вредне информације истраживачима у решавању следећег изазова који треба превладати: како максимализовати енергију која се може добити”. За разлику од нуклеарне фисије – процеса који се данас користи у светским нуклеарним постројењима, а она настаје цепањем атома – нуклеарна фузија не оставља дуготрајан радиоактивни отпад. Kако се климатска криза убрзава, а хитност одбацивања фосилних горива која загревају планету расте, могућност стварања обилног извора сигурне и чисте енергије је примамљива.

Нуклеарна фузија, реакција која покреће Сунце и друге звезде, укључује спајање два или више атома у један гушћи, и то у процесу који ослобађа огромне количине енергије. Постоје различити начини стварања фузионе енергије, али на NIF-у научници испаљују низ од готово 200 ласерских снопова на куглицу водониковог горива унутар дијамантске капсуле величине зрна папра, која је смештрна у златном цилиндру. Ласери загревају спољну страну цилиндра, стварајући низ врло брзих експлозија и генеришући велике количине енергије кроз топлоту.

Енергија произведена у децембру 2022. била је мала – утрошено је око два мегаџула за покретање реакције која је ослободила укупно 3,15 мегаџула, довољно да проври вода у око 10 чајника. Али то је било довољно да се изведе успешно паљење и да се докаже да ласерска фузија може створити енергију. Након тога су истраживачи то учинили још неколико пута: 30. јула NIF ласер послао је нешто више од два мегаџула до циља, што је резултирало са 3,88 мегаџула енергије – и то је био највећи до сада остварени принос. Два следећа експеримента у октобру су, такође, донела нето добитак.

„Ови резултати показали су способност NIF-а да доследно производи фузиону енергију у износу од више мегаџула”, пише у извештају. Још је јако дуг пут до нуклеарне фузије потребне за напајање електричних мрежа и грејања. Фокус је сада на надоградњи постигнутог напретка.

На климатском суммиту COP28 у Дубаију, амерички изасланик за климу Џон Kери покренуо је међународни ангажман који укључује више од 30 земаља с циљем подстицања нуклеарне фузије да би се помогло у решавању климатске кризе. „Фузија може да револуционише наш свет и осигура обиље чисте енергије без штетних емисија традиционалних извора енергије”, изјавио је он. У децембру је Министарство енергетике САД најавило улагање од 42 милиона долара у програм који окупља више институција, укључујући LLNL, да се успоставе центри усмерени у развој фузије. Искоришћавање енергије фузије један је од највећих научних и технолошких изазова 21. столећа. Сада имамо доказе не само да је могућа него и вероватно да фузијска енергија може бити стварност”, изјавила је америчка минисрарка енергетике Џенифер Гранхолм.

(Илустрациуја Profimedia)

(Индекс)

Visited 422 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар