ПАНДОРИНА КУТИЈА

УБИЈА БАКТЕРИЈЕ СМРТИ

Visited 608 times, 1 visit(s) today
Pixabay

Откривен невероватан молекул који уништава 300 врста микроорганизама отпорних на антибиотике.

Бактерије временом постају све отпорније на антибиотике, што изазива проблеме многим научницима и здравственим организацијама. Наиме, савремена медицина се суочава с развојем бактерија резистентних на све постојеће лекове, укључујући оне који се сматрају последњом линијом одбране.

Можда нас чека позитиван корак на том подручју. Наиме, истраживачи су недавно пронашли молекул који делотворно контролише ове микроорганизме отпорне на све врсте антибиотика. То је једињење фабимицин, које би се, ако прође клиничка тестирања (провере на људима), могло користити у борби против неких од најтврдокорнијих инфекција. Нови потенцијални третман усмерен је на грам-негативне бактерије, групу патогена које је тешко уништити, а обично су узрок инфекција уринарног тракта, упале плућа, чак и крвотока, пише Science Alert.

Научници су најпре анализирали антибиотик за који се зна да је успешан против грам-позитивних бактерија и на њему извели неколико структурних промена да би молекул стекао способност да се инфилтрира кроз одбрану грам-негативних сојева.

Ове врсте бактерија отпорне су на антибиотике због заштитне спољашње мембране која ствара својеврсни зид што не пропушта за њих штетне твари, попут лекова. Према истраживању објављеном 2022. у часопису Lancet, резистенција бактерија на антибиотике односи око 3.500 живота сваког дана, па је постала водећи узрок смрти у свету. Сличне обесхрабрујуће резултате имала је студија спроведена у енглеској болници која је показала да је више од трећине особа са инфекцијама крви грам-негативним бактеријама умрло за годину дана.

Фабимицин се током истраживања пробио кроз тај проблематични спољашњи слој, при чему није нанео превелику штету здравим, односно нама потребним, бактеријама. Научници су прво анализирали антибиотик за који се зна да је успешан против грам-позитивних бактерија и на њему извели неколико структурних промена да би молекул стекао способност да се инфилтрира кроз моћну одбрану грам-негативних сојева.

„С обзиром на обећавајуће деловање фабимицина код инфекције мишева и охрабрујуће податке да је драматично стабилнији у плазми пацова и људи, разумно је веровати да би се његова делотворност могла побољшати у лечењу виших организама”.

Поменуто једињење је приликом тестирања у лабораторији и на мишевима деловало на више од 300 врста бактерија отпорних на лекове. Штавише, код мишева са упалом плућа или инфекцијама мокраћног система је, чак, смањило износе штетних бактерија.С обзиром на обећавајуће деловање фабимицина код инфекције мишева и охрабрујуће податке да је драматично стабилнији у плазми пацова и људи, разумно је веровати да би се његова делотворност могла побољшати у лечењу виших организама”, пишу истраживачи.

Откривање антибиотика који би могли деловати на грам-негативне бактерије није нешто што се догађа сваког дана, тако да је биосинтеза фабимицина, заправо, врло значајан искорак. Што време више пролази, све боље се разуме како функционишу грам-негативне бактерије и јасније на које све начине могу сузбити.

Наравно, проћи ће доста времена пре него што се фабимицин може користити као лек. Да би био одобрен, лек мора проћи кроз три фазе клиничких испитивања. У првој фази учествује мањи број испитаника, обично између 20 и 100 (или ређе неколико стотина) и њоме се утврђује прелиминарна процена сигурности и делотворности лека.

У другој фази се учинак деловања тестира на већем броју испитаника, обично између 50 и 300, и анализирају се различити начини примене доза. У трећој фази се укључује највећи број испитаника – од више стотина до више десетина хиљада, зависно од болести за коју се развија лек или вакцина. У овом тренутку се одређени кандидат упоређује с плацебом да би се испитала стварна успешност новог лека, додатно се тестирала безбедност и утврдиле нуспојаве.

Истраживање под називом An Iterative Approach Guides Discovery of the FabI Inhibitor Fabimycin, a Late-Stage Antibiotic Candidate with In Vivo Efficacy against Drug-Resistant Gram-Negative Infections објављено је у часопису ACS Central Science.

(Индекс)

Visited 608 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар