МЕЂУ ИЗМЕЂУ

УБИЈА СУПЕРБАКТЕРИЈЕ

Visited 132 times, 1 visit(s) today
Shutterstock

Антибиотик заборављен више од 80 година веома успешан против ових микроорганизама.

Половина антибиотика које данас користимо јесу варијације једињења откривених пре скоро једног века, у такозваном златном добу. Један од њих, стрептотрицин, изолован 1940-их, показао је своју способност лечења инфекција изазваних грам-негативним бактеријама. За разлику од грам-позитивних, ови микроби немају чврсти ћелијски зид на који циљају многи антибиотици. Светска здравствена организација (СЗО) је 2017. објавила листу најопаснијих патогена отпорних на лекове, а већина су биле грам-негативне бактерије.

Упркос огромном потенцијалу, стрептотрицин је одбијен. Наиме, током почетних истраживања установљено је да је токсичан за људске бубреге. Патолог Џејмс Kирби са Универзитета Харвард и његове колеге су овај заборављени антибиотик, истражили његова својства и представили га под новим именом – ноурсеотрицин. С појавом патогена отпорних на више лекова, за које постоји мало или нимало доступних антибиотика за лечење, време је да се поново размотри и истражи потенцијал онога што смо раније превидели”, рекао је Kирби за Science Alert.

Ноурсеотрицин производе грам-позитивне бактерије из земљишта. То је заправо мешавина антибиотика, стрептотрицин Ф (С-Ф) и стрептотрицин Д (С-Д). Док ноурсеотрицин и С-Д имају токсичне ефекте на ћелије бубрега, Kирби и његове колеге су открили да то није случај са С-Ф. Ово једињење је и даље веома ефикасно у убијању грам-негативних бактерија отпорних на лекове, али у концентрацијама које нису токсичне.

(Б92)

Visited 132 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар