МЕЂУ ИЗМЕЂУ

УПРАВЉАЈТЕ ПОГЛЕДОМ

190 pregleda

Научници, који су инспирацију нашли у научно-фантастичним филмовима, направили су контактна сочива која емитују ласер црвене боје, у правцу погледа оног ко их носи.

Контактна сочива су уобичајене величине али поседују ласер који емитује светлосни зрак кроз посебни прорез. Француски инжењери који су направили прототип оваквих сочива под именом „Киклоп”, сматрају да ће овим изумом моћи да помогну у истраживањима која се односе на препознавање зеница у домену рачунарских система. Уместо да се користи екрана осетљив на додир или миш за управљање уређајем, препознавање зенице омогућило би корисницима да одаберу опције на екрану само погледом.

Систем функционише тако што најпре посeбна уграђена камера снима тачку о коју се ласер обија и затим емитује зраке у правцу погледа особе која сочива носи.

Дизајн је намењен свим врстама ока, свако сочиво има по један ласер, а преко њих се могу носити и наочаре. За сада се врше експерименти тако што се ова сочива ставе на вештачко око које се креће, док стручњаци прате како сочива реагују и како их могу побољшати. Истраживачи наводе да ће за људе који ће носити оваква сочива осећај бити „исти као када носе уобичајена сочива“.

Систем функционише тако што најпре посeбна уграђена камера снима тачку о коју се ласер обија и затим емитује зраке у правцу погледа особе која сочива носи. Иначе, на Светском конгресу „Мобајл” у Барселони прошле године, „Бе-Ем-Ве” је представио прототип возила које омогућава возачима да контролишу команде у унутрашњости аутомобила користећи само поглед. Такозвано препознавање погледа у аутоиндустрији биће доступно купцима први пут у компанији „Бе-Ем-Ве” од 2021. године, заједно са побољшаним системом препознавања покрета и гласова у пакету који немачки произвођач аутомобила назива „природном интеракцијом”.

Истраживачи као главну предност коришћења ових сочива наводе то што „нема спољних делова јер је сва електроника уграђена у сочиво”. Када ласерска контактна сочива уђу у производњу, продају и примену, страживачи наводе да ће се највероватније напајати енергијом из батерија. Ипак, поред свих предности, неки од истраживача изражавају бојазан да би ласер некако могао да оштети очи корисника јер, како наводе, према њиховим прорачунима, човек би током једног сата употребе сочива зрацима био изложен 900 пута. Упркос томе, научници су мишљења да је овде у питању ласер који је „преслаб да би нанео штету”. Студија је објављена у часопису Scientific Reports.

(Извор РТС)

О аутору

administrator

Оставите коментар