Научници су произвели вакцину која би могло помоћи у спречавању поновне појаве (рецидива) два најсмртоноснија рака у свету. Ради се цепиву намењеном канцеру који узрокује мутација гена KRAS, а прелиминарно истраживање је тестирало његове учинке код људи с раком дебелог црева и гуштераче. Прво истраживање на људима открило је да вакцина, коју је смислила компанија Elicio Therapeutics, смањује ризик од рецидива код 100 посто пацијената којима је уклоњен тумор, али још у крви имају маркере рака.
Истраживачи који су спровели истраживање казали су за Daily Mail да би, иако су потребне опсежније студије да би се потврдила делотворност лека, цепиво могло побољшати стопу преживљавања од рака дебелог црева и рака гуштераче (стопа преживљавања након пет година износи само 12,5 посто). За разлику од других експерименталних вакцина у развоју, ова не треба да се прилагођава сваком пацијенту, што је чини доступнијом и јефтинијом.
Научници су је тестирали на 25 пацијената који су имали рак гуштераче или дебелог црева. Свима су хируршки одстрањени тумори, али су још у крви имали биомаркере рака, што доводи до великог ризика од повратка болести. „То је период у којем особа која није излечена има у себи најмању количину рака”, рекао је Паштун Kаси, директор истраживања рака дебелог црева на факултету Weill Cornell Medicine у САД. Након третмана високом уделу пацијената (77%) смањио се износ биомаркера, док код 33% више у крви није било биомаркера рака. Kако изгледа третман?
У вакцини се користе два пептида, G12D и G12R, који се вежу за албумин, протеин у телу који преноси масне киселине до лимфних чворова. Албумин помаже цепиву да путује до лимфних чворова, при чему активира имунолошки систем. Ово се разликује од других пептидних вакцина, наводи Kаси, јер сличне имају заобилазан пут, односно путују до органа којима нису потребне и притом се деградирају. Цепиво се убризгава у обе руке и ноге (дају се укупно четири инјекције седмично у току четири седмице). Пацијенти су наставили са овим третманом сваки друге друге седмице још две седмице, а затим су паузирали пре почетка тромесечне додатне вакцинације. Она је неопходна јер након неког времена ослаби имунолошки одговор на цепиво.
(Индекс)