МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ВЕШТАЧКА РЕШИЛА ТАЈНУ

Visited 380 times, 1 visit(s) today
Илустрација

Мистерију Рафаеловог ремек-дела „Мадона од руже” (Madonna della Rosa), која се налази у музеју Прадо у Мадриду, можда је решио алгоритам вештачке интелигенције развијен у Бредфорду, пише лондонски „Гардијан”. За слику која приказује Марију, Јосифа и бебу Исуса, са Јованом Крститељем као дететом, сматрало се да је Рафаелово дело све док се у 19. веку нису појавиле сумње да је у изради слике учествовао још неко. После почетног тестирања, каснијом, детаљнијом провером у коме је прегледан део по део слике, вештачка интелигенција је закључила да је Јосифово лице једини део слике које је није дело Рафаелових руку, већ неког другог уметника, објављено је у часопису Heritage Science.

„Користили смо аутентичне Рафаелове слике да би тренирали компјутер да препознаје његов стил до најситнијег детаља, од покрета четкице, палете боја, сенчења и сваког другог аспекта. Компјутер види много дубље него људско око, све до микроскопског нивоа”, истакао је професор Хасан Угаил, директор Центра за визуелно рачунарство и интелигентне системе Универзитета у Бредфорду. Алгоритам је у потпуности смислио професор Угаил, који каже да вештачка интелигенција може да препозна аутентични Рафаелов рад са 98 одсто прецизности.

Истраживачи су такође тестирали још једну слику о којој се расправљало, познату као Хадо Мадона, која је изложена у Хадо Хаусу у Абердинширу, а за коју су историчари првобитно веровали да је Рафаелово дело, да би касније била приписана другом уметнику, Иноценци да Имоли. Историчар уметности Бендор Гровенор, тврдио је 2016. године да је то, ипак, Рафаел, што је програм вештачке интелигенције потврдио.

(РТС)

Visited 380 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар