МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ВИДЕО-ПОЗИВИ ПАПАГАЈА

156 pregleda
Shutterstock

 

Научници са Универзитета у Глазгову спровели су истраживање које је укључивало папагаје, таблете и видео-позиве. Ево шта су открили. Kоаутор др Илена Хирски-Даглас открила је да су видео-позиви многим људима помогли приликом пандемије корона вирусом. Стога је са својим колегама дошла на идеју да испита да ли исто може да помогне и једном од најзаступљенијих кућних љубимаца на свету – папагају, када се осећа усамљено у кући.

У ескеперимент су били укључени чланови Parrot Kindergarten онлајн едукативног програма за папагаје кућне љубимце и њихове власнике. Осаммаест птица је прво научило да притисне звоно, да би потом биле обучене да додирну фотографију друге птице на екрану таблет уређаја уз помоћ свог власника. Временом је обављено 147 намерних позива, док су власници паралелно водили детаљне белешке о понашању својих љубимаца, који су имали слободу да позову било ког пернатог пријатеља и редовно их снимали.

Потом су начуници прегледали све снимке и детаљно проучили белешке и дошли до закључка да су папагаји схватали да су укључени у процес друштвене интеракције, али и да се то одражавало даље на њихово понашење. Наиме, неке птице су временом постале веома популарне и биле су чешћи избор приликом позива. „Била сам прилично изненађена распоном различитих понашања”, рекла је Хирски-Даглас. „Једни су певали, играли и трчали, док су други желели да покажу другој птици своје играчке.“

Kоначан закључак на основу 1.000 сати снимака јесте да су видео-позиви имали користи за птице, што је донекле било и очекивано. Пре свега јер се зна да папагаји у дивљини живе углавном у великим јатима, а да изолација и досада у кућним условима могу да им проузрокују психолошке проблеме. Научници су сугерисали да видео-позиви могу да надоместе неке од друштвених предности живота у јату.

(Национална географија)

О аутору

administrator

Оставите коментар