МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ВИШЕ ПЛАСТИКЕ НО РИБЕ

Visited 111 times, 1 visit(s) today
Getty Images

Потребне су хитне промене: Ако се онечишћење настави овим темпом, до 2040. у морима ће бити више пластике него рибе.

Штета коју је узроковала прекомерна производња нове пластике и дуг период њене разградње је непоправљива, казао је Том Гамеџ из EIA. Загађење пластиком хитан је глобални проблем који захтева међународно обвезујући споразум под окриљем Уједињених нација, стоји у извештају Агенције за истраживање (EIA). У тој невладиној организацији за заштиту околине кажу да постоји низ доказа о штетним утицајима пластике и тврде да је онечишћење пластиком једнако важно као и климатске промене.

Зрак који данас удишемо садржи микрочестице пластике, пластика је пронађена у арктичком снијегу, а има је и у тлу и храни, преноси BBC. Томе у корист говори и извештај у којем стоји да је на Тајланду око 20 слонова умрло након што су појели пластични отпад са депонија смећа. Аутори позивају нације да се договоре о обвезујућем УН-овом споразуму с циљем смањења производње пластике и пластичног отпада.Откуцава нам вријеме за рјешавање овог убојитог проблема, казао је Том Гамеџ.Ако се овај талас загађења настави, до 2040. би тежина пластичног отпада у морима могла надмашити укупну тежину морске рибе.

УН су издвојиле три егзистенцијалне претње околини – климатске промене, мањак биоразноликости и загађење – и додале да су то проблеми с којима се укоштац морамо ухватити истовремено. Мултилатерални споразуми о губитку биоразноликости и клими постоје већ скоро 30 година (иако нису успели спречити емисије CO2 и заштитити природу). Неке државе тиком последњих година одбиле су идеје о обавезујућем споразуму у вези с пластиком.

Ипак, из више од 100 земаља изјавило је да би подржале предлагање споразума на идућој Скупштини УН за околиш у фебруару и марту. Извори кажу да је оних који се споразуму гласно одупиру све мање, али још постоје спорови о томе колико би строг споразум требало да буде и да ли би његовоспровођење било обавезујуће или добровољно. Председник Џо Бајден објавио је да САД подржавају глобални споразум који је бивши председник Доналд Трамп одбио. Још није јасно може ли придобити Kонгрес, пошто се већина пластике производи од нафте и гаса који се производе у САД.

Јапанци желе снизити амбиције споразума, а Kина се још није изјаснила. Она производи највише нове пластике, али највећи произвођачи пластичног отпада по глави становника су САД и Велика Британија. Приликом објављивања извештаја EIA, Том Гамеџ је казао: Kоличина видљивог пластичног отпада изазвала је велику јавну бојазан, али важно је напоменути да је већина пластичног загађења оком невидљива. Штета коју је узроковала прекомерна производња нове пластике и дуг период њене разградње је непоправљива – ово представља претњу људској цивилизацији и настањивости наше планете. Овај проблем постаје готово једнак проблему који изазивају климатске промене.

(Извор Зимо)

Visited 111 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар