МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ВРЕЛО ЛЕТО НА АРКТИКУ

Visited 285 times, 1 visit(s) today
EPA

Арктички температурни рекорд који је износио више од 38 Целзијусових степени евидентиран је прошле године у сибирскоме граду Верхојанску тком дуготрајног топлотног таласа, који је изазвао забринутост због интензитета глобалног отопљења, потврдила је Светска метеоролошка организација (WMO). Верхојанск, у којем је рекордно висока температура забележена 20. јуна 2020, налази се 115 километара северно од Арктичког круга, подручја које се загрева двоструко брже од глобалног просека.

Екстремне врућине придонеле су ширењу пожара у шумама и тундри на северу Русије. Истовремено су изазвале пожаре обично водом преплављених тресетишта, при чему су испуштене рекордне количине угљен-диоксида. Могуће је, доиста врло вероватно, да ће се у арктичкој области у будућности догађати већи температурни екстреми”, стоји у саопштењу Светске метеоролошке организације. У том делу света досад је спроведен рекордан број истраживања о временским екстремима, с обзиром на то да климатске промене потичу појаву олујних невремена и високих температура без преседана.

Будући да су подаци о утицају климатских промена на арктичку регију нова категорија, требало их је проверити и упоредити са осталим подацима у склопу процеса у којем учествује велика мрежа волонтера. Забележена температура сада је увршћена у службена документа Светске архиве временских и климатских екстрема, својеврсне Гинисове књиге рекорда за временске прилике, у којој су, примерице, подаци о најснажнием граду и најдужем блеску муње.

Светска метеоролошка агенција раније је увела нову категорију за подручје Антарктика, а након подношења захтева 2020. и за Арктик. У објави стоји да је година 2020. била једна од три најтоплије у историји мерења. Светске метеоролошке организације истовремено се бави провером осталих потенцијално рекордних температура, попут оне из 2020. у калифорнијској Долини смрти и температуре од 48,8 Целзијусових степени измерене 11. августа 2021. недалеко од сицилијанскоа града Сиракуза. Потоњи је још неслужбени рекорд за Италију, а и за Европу.

(Извор Индекс)

Visited 285 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар