МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЗАБРАЊЕНО 20 ЛЕКОВА

1.108 pregleda
Илустрација

Двадесет производа се хитно повлачи са рафова, а лекари саветују пацијентима да се обрате алтернативним решењима без фолкодина, за који Британска регулаторна агенција за лекове тврди да повец́ава ризик од анафилаксе, преноси Daily Mail. Врући лимун и мед, парне инхалације, пастиле и сируп без фолкодина су одличне замене које не садрже разблажен опиоид”, рекла је лекарка опште праксе у емисији Добро јутро Британијо.

Kонзумирање лимуна и меда у топлом напитку може смањити упалу и подстац́и хидратацију. Агруми садрже витамин C који помаже у разградњи слузи, док мед има антибактеријска својства. Удисање паре, или сагињање изнад посуде са топлом водом и покривање главе пешкиром, помаже код симптома прехладе и грипа јер топли влажни ваздух смирује и отвара упаљене носне пролазе и отпушта слуз у грлу и плуцћима. Пастиле за грло, с друге стране, ублажавају упалу тако што држе грло подмазаним, а су пуне састојака као што су лимун, мед, антисептици и средства против болова који могу помоћи у борби против болести. Сируп против кашља, који могу да користе одрасли и деца, садржи лимунску киселину што помаже у смањењу упале.

Британска регулаторна агенција за лекове и здравствене производе (MHRA) потврдила је да из предострожности повлачи све лекове с фолкодином, опиоидом који делује тако што потискује рефлекс кашља и смањује нервне сигнале из мозга у мишиће укључене у кашаљ. Kомисија за хумане лекове (CHM), која саветује MHRA у вези са безбедношћу лекова, истакла је забринутост пацијената који узимају лек пре него што буду стављени у општу анестезију са неуромускуларним блокаторима (NMBA). Kористе се у половини општих анестетика у Великој Британији за опуштање мишића пре операције.

Они који су узимали фолкодин 12 месеци пре општe анестезијe били су под повећаним ризиком од анафилаксе – опасне алергијске реакције што узрокује пад крвног притиска и сужавање дисајних путева, блокирајући дисање. Европска агенција за лекове препоручила је да се фолкодин производи повуку са тржишта због сличних забринутости. Недавно је Аустралија објавила национални опозив 55 лекова с фолкодином након што је пронашла 50 случајева анафилактичког шока, укључујући један смртни исход. Британцима који узимају таблете или сирупе за кашаљ речено је да провере паковање, етикету или упутства да виде да ли је фолкодин наведени састојак. Ако јесте, треба да разговарају с фармацеутом који може предложити други лек. И да пре операције кажу анестезиологу да ли су у претходних 12 месеци узимали лек који садржи фолкодин.

(Илустрација Cast Of Thousands/Shutterstock)

(Б92)

О аутору

administrator

Оставите коментар