МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЗАГАЂЕЊЕ УБИЈА ГРАДОВЕ

119 pregleda

Упркос побољшаном квалитету ваздуха због епидемиолошких мера, загађење је изазвало око 160.000 преурањених смрти у пет најнасељенијих градова света, објавили су научници позивајући владе да одбаце фосилна горива и уложе у развој чисте енергије.

Према извештају невладине организације за заштиту околине Greenpeace Southeast Asia најпогођенији је Њу Делхи, најзагађенији главни град на свету, у којем је 54.000 смрти прошле године било резултат опасних честица PM2,5. У Токију је прерано због загађења умрло 40.000 људи, а следе Шангај, Сао Пауло и Мексико сити, према извештају који је проучавао утицај микроскопских честица PM2,5 које су резултат сагоревања фосилних горива. Економски губици који су резултат загађења процењују се на 85 милијарда долара у тим градовима.

„Kада владе одаберу угаљ, нафту и гас уместо чисте енергије, наше здравље плаћа цену”, каже Авинаш Чанхал, активиста Greenpeace. „Неколико месеци ограничења није начело дугорочне просеке загађења ваздуха којима су људи изложени”, каже научник Ајдан Фароу из истраживачког лабораторија Grenpeace на британском универзитету Еxeter. „Помало је шокантно видети колико је било преокрета и свеједно имамо још посла на побољшању квалитета ваздуха”, казао је за Thomson Reuters Foundation.

Честице PM2,5 сматрају се најопаснијима по здравље јер оштећују срце и плућа те повећавају ризике за тешке облике астме. Нека су истраживања повезала те честице и с већим ризиком од смрти од ковида-19. Загађење ваздуха највећи је појединачни фактор у околини који глобално угрожава људско здравље и годишње убија седам милиона људи, према Светској здравственој организацији. Према СЗО, 90 посто особа удише загађени ваздух, што је повезано с можданим ударима, раком плућа и срчаним болестима и сад је изједначен с уживањем дувана, упозоравају здравствени стручњаци.

Научници су користили компјутерске моделе који процењују утицај честица PM2,5 на здравље на основу података о квалитету ваздуха технолошке компаније за мерење квалитета ваздуха IQAir научних модела процене ризика, те података о здрављу становништва за 28 градова. Модел су осмислили Greenpeace, IQAir и Центар за истраживања енергије и чистог ваздуха. Мере ограничења уведене у оквиру борбе против епидемије коронавируса испразниле су улице и изазвала прекид рада индустрија које загађује те привремено очистиле ваздух изнад великих градова.

Проблем загађења највише погађа азијске градове због саобраћаја, термоелектрана на угаљ, грађевинског сектора, крчења шума и спаљивања биљног материјала, ложења дрва и отпада. Њу Делхи, на пример, прошао је драматичан преображај током прошле године кад су становници у време мера ограничења могли уживати у азурном небу и чистом ваздуху. Научници сматрају да су мере ограничења против коронавируса морале да резултују смањеним бројем умрлих од загађења. Greenpeace позива владе да уложе у обновљиве изворе енергије. Да бисмо заиста очистили ваздух, владе морају престати градити нове термоелектране на угаљ, расходовати постојеће термоелектране, уложити у чисту енергију попут ветра и сунца”, казао је главни научник организације Farrow за агенцију АФП.

(Извор Н1)

О аутору

administrator

Оставите коментар