У близини средишта наше галаксије откривено тајанствено тело које трепери.
Изгледа да се у близини средишта наше галаксије одвија мала мистерија. Наиме, астрономи су на неких 25.000 светлосних година удаљености од Земље пронашли чудну звезду која је пре неколико месеци почела треперити, затим скоро нестала, па се поново појавила. Научници вјерују да би звијезда VVV-WIT-08 могла припадати новој класи звезда – дивовским зјерима које су 100 пута веће од Сунца, а сваких неколико деценија их замрачи (прекрије поглед у нашем смеру) неко друго мистериозно тело у њеној орбити.
Иако је, релативно гледајући, свемир углавном празан, увек је могуће да ће се неке звезде и објекти у неком тренутку поређали на такав начин да са Земље изгледа као да звезди опада сјај. Но није увек лако одгонетнути шта то точно блокира наш поглед на ово удаљено сунце. Нека дивовска планета? Свемирска прашина? Остаци с неког објекта?
Случај звезде VVV-WIT-08 подоста је необичан. Иако су научници забележили опадање сјаја и код других звезда, ниједно није било толико изражајно. Астрономи сматрају да би кривац за ово затамњење могла бити друга звезда или планета, окружен густим непрозирним диском прашине, који орбитрира око VVV-WIT-08 и у потпуности је прекрива када прође испред нашег погледа, пише Science Alert. „Невероватно је да смо управо посматрали како тамни, велики и издужени објект пролази између нас и неке далеке звезде и сада можемо размишљати откуда он потиче”, рекао је астроном Сергеј Kопосов са Универзитета у Единбургу.
Ово није први пут да научници пронађу систем с аорбиталним пратиоцем који има дивовски диск. Један од добро познатих примјра је дивовска звезда Алмаз (Epsilon Aurigae) са објектом на 27-годишњој орбити који током 730 дана пригушује сјај звезде око 50 посто. Затим систем TYC 2505-672-1, црвена дивовска звезда с прашњавим супутником у 69-годишњој орбити која помрачује звезду у раздобљу од 3,5 године. Подаци показују да је смањење светлости трајало неких 200 дана, при чему је сјај звезде у једном тренутку пао за 97 одсто. Тачно орбитално раздобље објекта који прекрива звезду је за сада непознато, али према математичком моделу ради се о неколико деценија.
Истраживање под именом VVV-WIT-08: the giant star that blinked објављено је у часопису Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
(Извор Индекс)