Неколико километара од Лебана, уоквирен Свињаричком и Царичинском речицом, лежи Царичин град или Justiniana Prima. Први назив потиче од легенде да је у граду без воде владала непозната царица, док други открива праву историју – антички локалитет из 6. века који својим велелепним и бројним остацима и данас сведочи о рановизантијском наслеђу у Србији.
Археолошка истраживања на овом локалитету – с прекидима – трају од почетка 20. века. Разлог за то је једноставан, Justiniana Prima је, како ће први истраживачи открити, некада била важан црквени, административни и војни центар. Поред тога, била је опасана бедемима који су гјечували од освајача, и то не само спољним, већ и унутрашњим – који дели град на горњи, средњи и доњи. Kако је архитектура тог доба налагала за све битније центре на најузвишеније делу је саграђен акропољ, на њему је било смештено седиште цркве – комплекс епископске палате с подним грејањем и велика катедрална црква која се сматра једним од најмонументалнијих дела византијске архитектуре на Балкану.
Градски живот се одвијао у деловима града изван седишта цркве, на улицама од правоугаоних кречњачких плоча, које су биле поквирене тремовима са стубовима. У близини кружног трга, откривена је и тробродна базилика са криптом са фрагментима велелепног подног мозаика и фресака. Али то нису биле једине религиозне грађевине како ће показати сезоне и сезоне истраживања, чак и изван градских зидина је откривено неколико, а георадаром током 2015. још четири цркве. Све оне су датоване у рановизантијски период. Све наведено и још много других налаза са локалитета навело је још прве истраживаче да верују како су остаци овог града, у ствари, Justiniana Prima, седиште архиепископа северног Илирика. Града који је према предању подигао цар Јустинијан Први у знак захвалности крају из којег је потекао. Погледајте https://www.youtube.com/watch?v=HM-90vLS6gQ.
(Национална географија)