Једнократне заштитне маске постале су веома тражене током пандемије коронавируса, али је велика количина након употребе, нажалост, завршила у океанима. Током 2020. године је произведено око 50 милијарди комада заштитних маски за лице, а процењује се да је 1,56 милијарди комада завршило у океанима, показују подаци групе OceansAsiа.
У извештају су наведени застрашујући подаци о загађењу океана током пандемије, а с обзиром на количину маски која је завршила у њима, то је велики проблем. Процењује се да је за распад пластичне маске потребно чак 450 година. У извештају се, такође, наводи да ће око 3 посто од 52 милијарди произведених маски завршити у нашим водама. То су забрињавајуће бројке јер пластични отпад годишње усмрти око 100.000 морских сисара и корњача, више од милион морских птица и много више рибе, бескичмењака и других морских бића.
Пластички отпад не утиече само на морски живот, него и на обалске заједнице, риболов и економију. Пластични отпад је драстично повећан током прошле године због пандемије коронавируса с обзиром на обавезу коришћења заштитних маски и рукавица, а то ће се негативно одразити на околину. „Једнократне маске су направљене од различите врсте пластике и тешко се рециклирају због свог састава, ризика од контаминације и инфекције. Ове маске завршавају у океанима када се одбаце и када систем управљања отпадом није адекватан, када је преоптерећен и ако уопште не постоји”, наводи се у извештају. Отпад наноси штету океанима и животињама, а пример је угинули пингвин пронађен на плажи. У његовом желуцу је била маска.
Аутори извештаја наводе да постоје решења која ће минимализовати утицај пластичног отпада. Међу њима су маске које се више пута могу користити и које су направљене од материјала погодног за рециклажу. У сваком случају је потребно одлагати маске и рукавице на адекватан начин. Такође, важно је избегавати пластична паковања и одабрати еколошки прихватљиве алтернативе.
(Извор Kликс)