МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЗАШТО НАС АНАНАС ПЕЦКА

246 pregleda
Pixabay

Скоро свако је осетио пецкање у устима током и након једења свежег ананаса. Понекад је осећај иритације толико интензиван да је немогуће уживати у укусу. Свако помисли да је то само јака киселина која иритира слузокожу”, али нови вирални видео је реазоткрио мање познати узрок. Корисник који га је објавио видео клип, пинцетом откида мали део ананаса, а затим кроз микроскоп показује структуру воћке. На снимку се могу разазнати кристали игличастог облика, рафиди, објашњава за портал Self др Мајкл Шихан, који проучава алергијске реакције на биљке.

(Pexels/Kindel Media)

Рафиди су од калцијум оксада (исто органско једињење које ствара камен у бубрегу) и служе као природна одбрана од грабљиваца, пошто ананас не може тек тако да избегне опасност (нас који желимо да га поједемо). Киви, спанаћ и рабарбара, такође, садрже рафиде, због чега многи осећају сличну врсту иритације. Рафиди праве микроабразије на језику и у унутрашњости образа, што омогућава киселини ананаса да лакше уђе у слузокожу и створи осећај пецкања. Срећом, ови кристали микроскопске величине нису озбиљно штетни за човека, али могу бити опасни за мале инсекте, попут бебе мољца.

Још један узрок иритације је бромелаин, ензим у ананасу (помаже у разлагању протеина). Наша уста не могу разградити ово хемијско једињење ефикасно као желудац, па он постепено разлаже протеин у слузокожи усне дупље и отклања заштитни слој, због чега киселина лакше напада површину. Иако бромелаин смета у уживању у ананасу, овај ензим позитивно утиче на здравље јер представља антиоксидант и помаже у зацељивању рана. Другим речима, минијатурни рафиди нас боцкају и праве абразије, што омогућава бромелаину да лакше разгради протеин, па киселина улази у површински слој слузокоже и изазива пецкање.

Постоји ли разлог за бригу? Осим што осећај није пријатан, не постоји озбиљан разлог за бригу, сматра др Шихан. Пецкање не мора аутоматски значити да је појединац алергичан на ананас. У случају да дође до отока, јаког свраба од осипа или отежаног дисања, тада постоји могућност да је у питању алергија. Иначе, свеж ананас ће увек садржати ензиме и бодљикаве кристале, али постоје два начина конзумирања који могу ублажити пецкање. Прво, ананас се може испећи, јер на шездесет степени Целзијуса ензими који доводе до пецкања почињу да се разграђују. Друга опције је ананас са млечним производима, као што су јогурт или сладолед, јер ће бромелаин утицати на протеине из млека, уместо на оне на слузокожи. Поред осталог, хладна кугла сладоледа ће свакако ублажити непријатан осећај. На крају, купите ананас у конзерви, јер се ензими уклањају током прераде.

(РТ)

О аутору

administrator

Оставите коментар