МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЗЕМЉИН НОВИ ПРАТИЛАЦ

Visited 246 times, 1 visit(s) today

Наша планета ће, можда, добити нови привремени мини месец у виду свемирског отпада.

Истраживачи прате тело којe би могlо бити ухваћенo Земљином гравитацијом ове зиме и постати њен пратилац барем привремено, пре него се врати у Сунчев систем. Могуће је да се ради о астероиду, али неки астрономи кажу да путања мистериозног предмета указује да би то заправо могао бити део ракете из шездесетих година прошлог столећа.

Међу онима који га прате је Пол Чодас, менаџер Насиног Центра за проучавање објеката блиских Земљи. Он је један од водећих светских експерата за астероиде, а већ деценијама прати свемирски отпад. Тело су у септембру уочили истраживачи на Хавајима, дали су му ознако 2020 СО као астероиду који је близу Земље. Но, предмет је помало чудан за типичан астероид, креће се релативно споро и на истој равни као Земља, па има готово кружну орбиту око Сунца баш као наша планета. Све те карактеристике су показатељи да се ради о објекту који је некада лансиран са Земље.То је заправо орбита коју би следио део ракете након одвајања једном када прође Месец и крене у орбиту око Сунца. Не верујем да се ради о астероиду, али то није немогуће”, додао је Чодас.

Предмет је дугачак око осам метара, што одговара дужини горњег дела ракете кентаур”. Његова путања кроз Сунчев систем, такође, одговара путањи ракете која је искорићена за Насину мисију Surveyor 2 1996. године. Мисија је била неуспех, упркос успешном лансирању јер је заказао један од потисника. Научници ће моћи установити о каквом се тачно објекту ради када буде ближе. Без обзира на то, он ће остати привремено у орбити Земље, свега неколико месеци, а потом ће наставити даље, пише The Verge.

Упркос напорима у борби против свемирског отпада у орбити око Земље, Европска свемирска агенција (ESA) објавила је забрињавајући изјештај да проблем свемирског отпада постаје све већи и да би временом могао имати експлозивне последице. Свемирски отпад постоји од првих свемирских мисија, као што је спутњик 1” из 1957. и аполо 11” из 1969. године. Делови ракета, нефункционални сателити и комади другог свемирског отпада бројчано надмашују оперативне објекте у орбити. Процењује да постоји око 130 милиона комада свемирских шрапнела мањих од милиметра.

(Извор Kликс)

Visited 246 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар