МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЖИВОТ НА ОСТРВУ СМЕЋА

278 pregleda
Shutterstock

Научници су открили живи свет на огромној гомили ђубрета која деценијама плута између Хаваја и Калифорније.

Уколико сте чули за Велико пацифичко острво смећа, можда сте се запитали о чему је реч. Истина је да је то продукт човековог немара који нема никакве везе с природом или се бар тако мислило до скоро. Огромна гомила ђубрета, површине око 600.000 квадратних километара, први пут је откривена 1997. године како плута између Kалифорније и Хаваја. Пошто је већина материјала делимична скривена под водом, острво је на већини сателитских снимака невидљиво или делује као велика мрља.

Познато је да је настало деловањем пацифичких струја које су нанеле отпад бачен са копна Северне Америке и Јапана или палуба бродова и објединиле га у целину, која представља највећу акумулацију океанске пластике на свету, иако није једина. Сада се испоставило да на њему живи и размножава се гомила бескичмењака, чије природно станиште се налази на обалама поменутих области.

„Били смо изненађени када смо видели колико приобалних врста има. Пронашли смо их на 70% остатака”, рекла је за CNN еколог Линси Харам из Националног института за храну и пољопривреду. Она додаје да је анализиорано око 100 комада пластике са ове плутајуће депоније од новембра 2018. године до јануара 2019. године и да је откривено 484 бескичмењака, укључујући мале ракове и медузе. Посебно је интересантно да овакви плутајући екосистеми могу омогућити створењима која не могу да преживе на отвореном мору да се размножавају и опстају. Вероватно се боре једни против других за простор и за храну, с тим што највероватније једу једни друге. Тешко је знати шта се тамо тачно дешава”, додала је Харам. Истраживање је објављено у часопису Nature Ecology and Evolution.

(Национална географија)

О аутору

administrator

Оставите коментар