Научници тврде да су разрешили још једну тајну: Откуда је стигао астероид који је збрисао диносаурусе са Земље?
У просеку, астероид шири од 10 километара са спољашњег руба астероидног појаса крене према Земљи једном у 250 милиона година. Научници већ дуго знају да је удар астероида одговоран за катаклизмичке промене на нашој планети које су избрисале диносаурусе и отвориле простор за настанак нових врста. Међу којима је и човек. Наиме, када је астероид ударио у Земљу, узроковао је подизање велике количине материјала (прашина и камење) у атмосферу.
Иако то није замрачило Сунце у потпуности, довољно је блокирало сунчеву светлост да се поремети екосистем и узрокује нестанак, процењује се, три четвртине живота на Земљи. Но, научници нису били сигурни откуда је дошао тај астероид који је потпуно променио прошлост наше планете. Сада су, чини се, решили ту загонетку помоћу модерне технологије.
Kако су објавили у студији која је изашла у часопису Icarus, за откривање порекла кобног астероида група научника смислила рачунарски модел. Kористили су податке које су прикупили из кратера Чиксулуб, на полуострву Јукатан у Мексику, где се верује да је астероид ударио. Открили су да је предмет који пао на том месту имао висок удио угљеника. На темељу тих података одредили су колико често такви астероиди напусте астероидни појас и крену ка Земљи. Хтели су да утврде да ли уопште могуће да такав одбегли астероид погоди Земљу и проузрокујр катаклизмичке догађаје.
Открили су да је то, заиста, могуће и како је примитивни тамни астероид дошао „са спољашњих граница главног појаса астероида у Сунчевом систему, негде између Марса и Јупитера”. Разјаснили су да тамни астероиди имају хемијски састав који их чини тамнијима од осталих астероида (примерице већи удео угљеника).
У просеку, астероид шири од 10 километара са спољашњег руба појаса крене ка Земљи једном у 250 милиона година, написали су истраживачи. То се подудара са налазима који указују на то да су диносауруси изумрли пре 66 милиона година. Рачунарски модел је, такође, анализирао колико често такви астероиди побегну из главног астероидног појаса у поређењу са осталима. Прорачуни су показали да „више од половине свих избачених астероида” имају исти хемијски састав попут оног који је збрисао диносаурусе.
У студији смо открили да око 60 одсто великих астероида који су погодили Земљу долази из спољашње половине астероидног појаса… а већина у тој зони су тамни или примитивни. Тако да су шансе 60 посто да ће и следећи такав доћи из истог подручја, истакао је за Live Science руководилац истраживања Дејвид Несворни из Југозападног истраживачког института у Kолораду.
(Извор Зимо)