МЕЂУ ИЗМЕЂУ

БУКА ДРАЖИ ПЕВАЧИЦЕ

353 pregleda

Научници су открили да су младунци из гнезда изложених буци имали слабији имунитет и закључили су да је управо бука извор хроничног стреса младих птица.

Већ деценијама се зна у коликој мери је испуштање дизела и нафте штетно за околину и људско здравље, но однедавно стручњаци за заштиту упозоравају на нови проблем – негативан утицај саобраћајне буке на птице. На буку са улица и путева посебно су осетљиви младунци птица певачица, баш попут људске новорођенчади, кажу орнитолози упозоравајући на то да бука с ауто-путева и путева претрпаних аутомобилима и камионима негативно утиче на учење птичег певања.

Ново истраживање научника из немачког Института за орнитологију Макс Планк показало је да непрекидна бука у превозу делује на то да младе птице певачице касније науче певати и да је њихов пев нарушен, а истодовремено им је ослабљен имуни систем. Наша открића показују да су младе птице певачице, баш попут људске новорођенчади, посебно осетљиве на последице буке јер их она омета у учењу певаеа у кључној развојној фази, рекао је Хенрик Брум, руководилац међународног истраживачког пројекта.

Он и колеге верују и да саобраћајна бука дугорочно може изменити птичје цвркутање, јер ће се погрешке које младунци праве учећи да певају и притом имитирајући родитеље и остале старије птице у бучном окружењу веројатно увишестручити. За потребе истраживања, чији су резултати објављени у мају, истраживачки тим редовно је мушким младунцима зебрастих зеба пуштао снимке пева одраслих мужјака, а младунчад је истовремено била изложена снимцима буке с прометног пута.

Научници су открили да су младунци из гнезда изложених буци имали слабији имунитет и закључили су да је управо бука извор хроничног стреса у младих птица. Усто су приметили да су ти младунци пропевали касније од оних који нису били изложени буци и да је тачност којом су имитирали певање одраслих птица била знатно лошија у односу на оне на чији развој није утицала бука. Орнитолози из Макс Планка већ неко време прате развој зебрастих зеба. Kрајем 2019. објавили су резултате истраживања који указују на то да су младунци који су се развијали уз буку с прометних путева и физички мањи од оних који су одрасли на мирном месту гнежђења. Kасније су успевали да растом сустигну остале, но научници нису искључили дугорочне негативне последице. Остале студије су показале да птице окружене саобраћајном буком певају све гласније и у друго време него што је досад било уобичајено да би пригушиле ометајуће звуке.

Саобраћајна бука као логична последица развијености путне и жељезничке мреже није на врху пописа важнијих онечишћивача међу еколозима 20. и 21. столећа. Тек се последњих двадесетак година уочава пораст интересовања за истраживања и писање радова на ову тему и емпиријски се доказује њен негативан утицај на здравље и квалитет живота модерног човека, али и животиња.

(Извор Зимо)

О аутору

administrator

Оставите коментар