МЕЂУ ИЗМЕЂУ

„ДАЛЕКО ИЗВАН” ОД СУНЦА

242 pregleda

Астрономи Хавајског универзитета (САД) открили су најудаљеније небеско тело у Сунчевом систему, удаљено скоро 18 милијарди километара од наше звезде.

Група астронома недавно је, помоћу телескопа на вулкану Мауна Kеа на Хавајима, успела да пронађе најудаљенији објекат у Сунчевом систему. Званично названо 2018 VG18, небеско тело је добило надимак „Далеко изван” (Farout) због рекордне удаљености од Сунца.Оно се налази на 120 астрономских јединица, а једна астрономска јединица представља меру приближне просечне одстојања Земље од Сунца.

То значи да је „Далеко изван” од Сунца удаљено 120 пута 149,6 милиона километара, што износи скоро 18 милијарди километара. Мистериозно тело о коме се мало тога зна удаљено је око 24 астрономске јединице од другог најудаљенијег објекта у Сунчевом систему – Ериде, највеће познате патуљасте планете Сунчевог система, која је од Земље далеко 96 астрономских јединица.

Поређења ради, најудаљенија патуљаста планета која орбитира око Земље – Плутон, од Сунца је удаљена 34 астрономске јединице. „Све што сада знамо је то да се 2018 VG18 налази на екстремној удаљености од Сунца, знамо колики је његов пречник и знамо његову боју”, изјавио је астроном са Хавајског универзитета Дејвид Толен. „Будући да је 2018 VG18 толико удаљено, то тело изузетно споро орбитира, због чега му је вероватно потребно више од 1.000 година да направи круг око Сунца”, додао је он.

Толен и његов тим су закључили да је објекат светлије ружичасте боје, пречника око 500 километара и има облик сфере налик Плутону. Откриће 2018 VG18 није било сасвим случајно, већ су Толен и његов тим научника претраживали дубоки свемир у потрази за таквим објектима. Тражили су „планету икс”, за коју се претпоставља да се налази у спољашњем делу Сунчевог система и својом снажном гравитацијом привлачи друга, мања свемирска тела.

Научници верују у могућност да је 2018 VG18 на тако огромну удаљеност од Сунца привукла баш „планета икс”.

(Извор Б92)

О аутору

Станко Стојиљковић

Оставите коментар