МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ДЕО СУНЦА СЕ ОДВОЈИО

1.669 pregleda
NASA

Научници пажљиво прате и анализирају догађаје на Сунцу, а сада су уочили нешто веома необично. Приметили су да се материјал из плазме која је избила са површине одвојио и изнад северног пола обликовао вртлог. Тврде да до сада тако нешто нису видели и да су потребне даље анализе да би се утврдило је ли се то догодило, пише Science Alert. Наша звезда пролази кроз фазу појачане активности, до сада је сваког дана ове године избацила понеку бакљу. У јануару неколико категорије X и М. Kласа X је најјача могућа ерупција, а бакље М су нешто слабије.

Соларни циклуси имају огроман утицај на Сунчев систем, али их релативно слабо разумемо. Научници сматрају да су вероватно повезани са соларним магнетским пољем. Отприлике сваких 11 година Сунчеви магнетски полови се окрећу, северни постаје јужни и обратно. То се подудара са соларним максимумом, када Сунце избацује највише бакљи и короналне масе (CME) и има највише пега. Након тога долази раздобље смиривања, а после опет креће раздобље соларног максимума. Циклуси активности се описују и предвиђају на темељу једног фактора: броја Сунчевих пега.

То су привремена подручја у којима су магнетска поља посебно јака, што подстиче ерупцију бакљи и CME. Пеге видимо као тамне мрље јер магнетско поље онемогућује проток вруће плазме, а та подручја су касније хладнија и тамнија од околине. Будући да је догађаје на Сунцу тешко предвиђети, не зна се тачно када ће доћи до промене поларитета; претпоставка је да ће се то догодити у јулу 2025. Нису сви соларни циклуси исти; једни су јачи, а други слабији. Но садашње раздобље циклуса показује неке чудне карактеристике. Наиме, Сунчева активност је од врло ране фазе тренутног циклуса, који је почео у децембру 2019, а премашила је сва очекивања. Сада је забележен и тајанствени вртлог.

Научници су тајновити поларни вртлог уочили 2. фебруара. Све је почело са соларном проминенцијом, није било плазме која се протеже са Сунца. Соларне проминенције су велике структуре замршених линија магнетског поља и плазме изнад површине Сунца. За разлику од бакљи које се избацују у свемир, оне су усидрене на звезди, не одвајају се. Проминенција се може покидати и ослободити бакљу, но то није увек случај. Дакле, овакво збивање је нормално за Сунце, но оно што се догодило касније – није.

Наиме, изгледа да се материјал соларне проминенције одвојио и кружио око Сунчевог пола неких 8 сати, брзином од око 96 коломеара у секунди. Соларни физичар Скот Мекинток из америчког Националног центра за истраживање атмосфере, који посматра Сунце деценијама, рекао је за Space.com да никада није видео вртлог попут овог. Kолико год ово звучало интригантно, мораће се мало причекати да би се сазнало шта се тачно догодило на површини наше звезде.

(Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар