ЕКОСОФИЈА

ЕЛЕКТРИЧНОПЛАВИ ПАУК

262 pregleda
Илустрација

Драгуљ мангрових шума: у крошњама дрвећа откривена једина позната врста тарантуле такве боје.

Да ли сте знали да је плава боја изузетно ретка у природи? Једна врста паука из мангрових шума је због овога привукла пажњу научника. Нијансе између боје неба и мора изгледа да природа фаворизује плаво, баш као и ми људи. Ипак, ова боја је ретка у природи – посебно не у плаво-љубичастој нијанси која подсец́а на боју електичних искри”, како је истраживачки тим описао нову врсту тарантуле откривену у јужним деловима Тајланда. Паук, који може да достигне до 7,5 центиметара у дужину, има шарене неонске пруге на ногама, леђима и устима.

Назван Chilobrachys natanicharum већ је био познат у продавницама кућних љубимаца као електрично плава тарантула, али недавна студија објављена у часопису Zookeys коначно га је потврдила да је реч о јединственој врсти. Од 900 познатих врста тарантуле, само око четири посто има неку нијансу плаве боје, каже Сара Џ. Kарико, еволуциони биолог са Универзитета Харвард. Иако у већини случајева пигменти узрокују друге боје код животиња, као што су црвена и жута, процес је другачији са плавом. Kада их погоди светлост, наноструктуре у ц́елијама рефлектују плаву боју назад у наше очи, истиче Kарико, која није била укључена у нову студију.

Претпоставка је да је неки предак тарантуле имао нешто плаве боје или је могао да произведе плаве наноструктуре, објашњава Себастијан Ечевери, независни арахнолог и истраживач са седиштем у Питсбургу.

Такве структурне боје често стварају иридесценцију, додаје Линг Ли, ванредни професор на Вирџинија теку који сарађује са Kарико у проучавању боја паука.Баш као и код пауновог пера. Ако промените угао, боја ће се мало променити”, док се боје настале од пигмента не мењају са углом вашег погледа. Тарантула је, такође, прва своје врсте откривена у шуми мангрова на Тајланду, поручује путем е-поште вођа студије Нарин Чомпухуанг, биљни патолог са Универзитета Kхон Kаен на Тајланду. За ову студију, Чомпхухуанг и колеге су кренули у експедицију у мангрове шуме у провинцији Фанг-На, истражујући ноц́у у влажној, блатњавој вегетацији у потрази за најмањим знаком тарантуле: мрежама попут покривача који прекривају њену јазбину.

У овом случају, тим је уочио плаву тарантулу у шупљини дрвета, те су морали да се попну високо да би извукли животињу. Друга експедиција је открила да паук има свој посебан екосистем и да живи на зимзеленом дрвећу. У лабораторији, научници су упоредили ДНK и физичке карактеристике тарантуле са сличним врстама и истакли кључне разлике, укључујуц́и њихову боју. Име тарантуле, C. natanicharum, односи се на Натакорн Чангрева и Никада Чангрева, руководиоце у тајландској компанији за развој некретнина, која је победила на аукцији надметања за име. Приход ће ићи за подршку здравства и образовања Лахуа, староседелачке групе на југу Тајланда.

Зашто тако интезивна плава? Претпоставка је да је неки предак тарантуле имао нешто плаве боје или је могао да произведе плаве наноструктуре, објашњава Себастијан Ечевери, независни арахнолог и истраживач са седиштем у Питсбургу. Он указује на студију из 2020. која је доказала да су зелена и плава еволуирала више пута независно код тарантула, сугеришући да ове боје заузимају кључну улогу у њиховим животима. Kао опште правило, код многих животиња еволуција оде у том смеру да обично имају светле боје да би упозориле предаторе, камуфлирале се или привукле партнере. На пример, могуће је да боја новооткривене тарантуле има улогу у парењу, наглашава Kарико, пошто велики пауци имају ритуале удварања.

Тарантулама недостаје оштар вид у боји, а са овом плавом, долази се до закључка како је згодна јер може свако да је уочи”, подсећа Ечевери. На пример, плава на додацима испред тарантулиних уста може да одвати предаторе тако што им поручује: Погледај ме! Имам велике очњаке!” Без обзира на разлог, нова врста тарантуле ће вероватно и даље бити омиљена.Нас људе заиста привлаче ретке, сјајне боје”, закључује Ечевери, па нам те врсте остану утиснуте у сећању.”

(Илустрација Shutterstock)

(Национална географија)

О аутору

administrator

Оставите коментар