МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЕВРОПСКЕ ДНК ГРАНИЦЕ

6.075 pregleda

Границе европских држава мењане су много пута кроз историју из различитих разлога – од ратова, преко националности, вере или политике. Kако би Европа изгледала ако бисмо све то оставили по страни и поделили је на основу њеног ДНK?

Мапа која је пред вама представља европски континент подељен на основу хаплогрупа.

(Reddit via Brilliantmaps.com)

У људској генетици, Y-хромозом ДНK хаплогрупе су хаплогрупе које се међусобно разликују по непроменљивим деловима Y-хромозома ДНK ланца који остају исти из генерације у генерацију. Укратко, распрострањеност хаплогрупа изгледа овако:

Хаплогрупа R1b

Најчешће се јавља по мушкој линији у западној Европи и неким деловима Русије (на пример Башкир мањина) и централне Африке (Чад и Kамерун). Такође је присутна на нижим фреквенцијама широм источне Европе, западне Азије и у деловима Северне Африке и централне Азије.

Хаплогрупа R1а

Лоцирана је у широком региону Евроазије, простире се од Скандинавије, преко централне Европе, до јужног Сибира и јужне Азије.

Хаплогрупа N

Има широку географску дистрибуцију широм северне Евроазије, а такође је повремено примећена и у другим областима, укључујући југоисточну Азију, Пацифик, југозападну Азију и јужну Европу.

Хаплогрупа I1

Ова хаплогрупа свој врхунац фреквенције достиже у Шведској (52 одсто мушкараца у округу Вестра Јеталанд) и западној Финској (више од 50 процената у провинцији Сатакунта). Што се тиче националних просека, пронађена је у 35 до 38 одсто мушкараца у Шведској, 32,8 одсто у Данској, око 31,5 одсто у Норвешкој и око 28 одсто у Финској.

Хаплогрупа I2

Хаплогропа I2 максималну фреквенцију достиже у динарском делу Балкана, где је забележено да су мушкарци међу највишима на свету са просечном висином од 185,6 сантиметара.

Хаплогрупа Ј1

Ову хаплогрупу данас у значајним фреквенцијама могуће је пронаћи у, на или близу Блиског истока, деловима Kавказа, Судана и Етиопије. Такође, налази се у високим фреквенцијама и у деловима Северне Африке, Јужне Европе и међу јеврејским групама. У мањим количинама присутна је и у централној Азији и на Индијском потконтиненту.

Хаплогрупа Ј2

Налази се у западној Азији, централној Азији, Јужној Азији, Европи и Северној Африци, али се најчешће повезује са севернозападном Азијом. Сматра се да је Ј2 настао између Kавказа, Месопотамије и Леванта.

Хаплогрупа Е

Већина чланова хаплогрупе Е-М96 припадају једној од идентификованих група, јер је Е-М96 редак. Е1а и Е-М75 се налазе скоро искључиво у Африци.

Хаплогрупа G

На нивоу националних популација хаплогупа G-М201 најчешће се налази у Грузији, а може се наћи и у другом регионалном и мањинском становништву на Kавказу. У мањој мери G М201 присутна је и међу етничким групама у Европи, Јужној Азији, централној Азији и Северној Африци.

(Извор Блиц)

О аутору

Станко Стојиљковић

1 коментар

  • Ja bih da postavim jedno tehnicko pitanje. Naime, na pocetku teksta prikazana je karta koju autor komentarise sa „Mapa koja je pred vama predstavlja evropski kontinent podeljen na osnovu haplogrupa“. Ako dobro razumem, ona predstavlja drzave u svojim granicama prema dominantnoj haplogrupi. U tom kontekstu bih pitao redakciju i autora teksta otkuda to da je srpska pokrajina Kosovo i Metohija prikazana kao posebna teritorija? Zar nije trebalo da redakcija napravi novu kartu u skladu sa nasim Ustavom, jer bi u pravnim drzavama ovako nesto bilo sankcionisano.

Оставите коментар