Откривена највећа до сада, тешко је замислити колико је велика.
Радио-галаксија Alcyoneus удаљена је од нас око 3 милијарде свeтлосних година, а простире се 5 мегапарсека у свемиру, односно невјеројатних 16.3 милиона светлосних година. Ради се о до сада највећој откривеној галаксији. Дивовске радио–галаксије једна су од великих мистерија у свемиру. Састоје се од галаксије домаћина, скупа звезда које круже око галактичког језгра у којем се налази супермасивна црна рупа, али и огромних млазева који избијају из галактичког средишта.
Ти млазеви, у интеракцији с међугалактичким медијем, делују као акцелератор честица који убрзава електроне што емитују радио-таласе. Научници су прилично сигурни да знају што производи млазеве – активна супермасивна црна рупа у галактичком средишту. Црну рупу називамо активном када гута материјал из дивовског диска материјала који се налази око ње. Но, не може сав материјал у акреционом диску неизбежно завршити у устима црне рупе, мали део тога некако дође из унутрашњег подручја до полова, где се избацује у свемир у облику млазева јонизоване плазме. Ови млазеви могу прећи огромне удаљености пре него што се прошире у дивовске кришке који емитују радио–таласе.
Ради се о класичном процесу, чак и Млечни пут има те режњеве. Но, оно што се не знамо јесте зашто у неким галаксијама они нарасту до огромних величина при чему настају дивовске радио–галаксије, пише Science Alert. Након што су стручњаци измерили кришке, покушали су истражити о каквој се галаксији тачно ради. Установили су да је то прилично нормална елиптична галаксија са супермасивном црном рупом у средишту која је око 400 милиона пута масивнија од Сунца. Оба ова параметра су заправо мала за дивовске ради–галаксије.
„Аlcyoneus и његова галаксија домаћин су заправо обични – укупна нискофреквентна густина осветљења, звездана маса и маса супермасивне црне рупе су ниже него код оних средњих дивовских радио–галаксија. Дакле, врло масивне галаксије или средишње црне рупе нису потребне за настанак оваквих дивова”, пишу научници. Може бити да се Аlcyoneus налази у подручју свемира које је ниже густине од просека, због чега се брже шири. Што год да је разлог, изгледа да галаксија још расте и да постаје све већа. Истраживање насловљено The discovery of a radio galaxy of at least 5 Mpc ускоро ће бити објављено у часопису Astronomy & Astrophysics.
(Извор Индекс)