МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ГАЛАКСИЈА С ДВА ПРСТЕНА

483 pregleda
Чудна галакасија (Рајан Бочмен)

Ближи поглед показује да се језгро не налази само у средини једног, већ два прстена звезда, и то је први пут да су астрономи наишли на такву појаву.

Изузено ретка галаксија, јединственог кружног склопа (структура), удаљена око 359 милиона светлосних година од Земље, откривена је недавно. Стручно је назива PGC 1000714, а представља пример је прстенасте галаксије у којој спољашњи круг младих звезда окружује старије галактичко језгро.

Прстенасте галаксије су саме
по себи веома ретке. Било би
то као да сте спазили снежног леопарда
или неку другу необичну животињу.

Но, ближи поглед показује да се језгро не налази само у средини једног, већ два прстена звезда, и то је први пут да су астрономи наишли на такву појаву. Најчешћи типови галаксија су у облику диска, а звезде су или у спиралној формацији, попут Млечног пута, или елиптичног облика.

Али постоје и друге врсте галаксија, укључујући прстенасте галаксије – од којих је најпознатија Хоговог објект, коју је 1950. године први опазио Артур Хог. За разлику од галаксија у облику диска, звезде у прстенастим су подељене су на два дела – прстен младих плавих звезда које сјаје са спољашње стране и језгро старијих, мање светлих звезда у средини.

Хогова галаксија (НАСА)

Прстенасте галаксије су саме по себи веома ретке. Било би то као да сте спазили снежног леопарда или неку другу необичну животињу, нашалио се један звездознанац. Већ је галаксија типа Хог, с једним кружним прстеном који окружује округло језгро, врло ретка, а једна с потенцијално два врло правилна прстена прилично јединствена.

Спољашњи прстен плавих звезда стар око 130 милиона година, а унутарње црвено језгро око 5,5 милијарди година.

О аутору

Станко Стојиљковић

Оставите коментар