МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ИСТРЕБЉИВАЧИЦЕ КОРОНЕ

269 pregleda

Kључна компонента имунолошког система, позната као Т-ћелије, ефикасно се бори против најзаразнијих варијанта ковида-19 и повећаног ризика од реинфекције, каже се у студији америчких научника.

Неколико недавних студија показало је да би одређене варијанте коронавируса могле бити снажније од имунолошке заштите антитела и вакцина, пише Reuters. Али антитела, која блокирају коронавирус да се веже за људске ћелије, само су један део приче, каже се у студији коју су спровели научници из Националног института за алергију и заразне болести (NIAID). Други део приче чине Т- лимфоцити, а називају се још „убојите Т-ћелије зато што оне уклањају заражене ћелије и тако заједно са анителима спречавају најтеже облике болести.

Научници су анализирали крв 30 особа које су се опоравиле од ковида-19 пре него што су се појавиле нове заразније варијанте. Из тих узорака идентификовали су специфични облик Т-ћелија (лимфоцит T CD8, што је техничко име) које су активне против вируса, преноси агенција France press. Затим су проучавали да ли ће Т- ћелије бити способне да препознају три главне, заразније варијанте SARS-CoV-2, а то су B.1.1.7 која се појавила у Великој Британији, затим B.1.351 идентификована у Јужној Африци и B.1.1.248 варијанта из Бразила. Свака од тих варијанти носи мутацију у подручју протеина S, „шиљака на површини вируса помоћу којих напада људске ћелије, нарочито у случају варијанте B.1.351.

Три заразније варијанте показале су се опаснијима за антитела, која их теже препознају. У случају коронавируса, антитела се вежу на шиљак да би спречили вирус да инфицира ћелије, а Т- лимфоцити или Т-ћелије задужени су за „убијање већ заражених ћелија. Научници су установили да су одговори Т-ћелија углавном очувани и да могу да препознају све мутације у проученим варијантама, што није случај са антителима.

„Наши подаци, али и резултати других група, показују да Т-ћелије у одговору на ковид-19 код појединаца заражених првим варијантама коронавируса могу потпуно да препознају главне нове варијанте из Велике Британије, Јужне Африке и Бразила, рекао је Ендрју Ред из NIAID-а и Универзитетске школе за медицину Џонс Хопкинс која је водио студију. Ова студија допуњава претходну која је такође указивала да се заштита Т-ћелија очувала и при другим варијантама коронавируса. Научници NIAID-а сматрају да су потребне нове студије које би потврдиле њихова открића. Њихов рад је објављен у Open Forum Infectious Deseases, али још није прошао рецензије независних стручњака.

(Извор Н1)

О аутору

administrator

Оставите коментар