Још једна продорна технолошка иновација ускоро ће наћи примену у важним сферама живота. Нова камера моћи ће да снима иза углова и кроз медијуме у којима постоји расејање светлости, а примењиваће се у медицини, на путевима и у фабрикама. Технологија Non-line-of-sight imaging (NLoS) новије је поље истраживања које се, као и на сваком почетку, суочава са изазовима попут мале резолуције снимања, потребе за веома спорим растерским скенирањем и веома малим угаоним опсервационим пољем. Међутим, чини се да је тим девелопера са Нортвестерн универзитета успео да реши досадашње проблеме и постигне високу резолуцију и велико угаоно поље. Технологија ће бити коришћена за операције пацијената, снимање кривина на путевима и контролисање индустријских машина. Kако SWH технолгија ради?
Да би се разумео принцип рада нове технологије, треба разумети постојећи проблем расејања светлости. Узмимо за пример снимање органа! У одређеним медијима, светлосни зраци се расејавају у различитим правцима. Дакле, мењају правац свог првобитног кретања и то је разлог због којег неке органе не можемо видети (видимо их донекле или их не видимо уопште). Технологија Synthetic wavelength holography ради на принципу индиректног расејања светлости на скривеним објектима, када се расејани зраци враћају у камеру. Kористећи компјутерски алгоритам, ови расејани зраци бивају реконструисани, и на тај се начин добија информација о прикривеним местима или објектима.
У преводу: светлост не скреће него пролази кроз медијум, а одбијени расејани зраци обрађују се и интерпретирају путем програма. Узевши у обзир да је нови уређај постигао високу резолуцију, могуће је пратити чак и објекте у кретању (на пример возило које иде брзо ка кривини).
(Извор PC press)