МЕЂУ ИЗМЕЂУ

КАНЦЕР У ХИБЕРНАЦИЈИ

694 pregleda

Према најновијем истраживању, ћелије рака могу да буду у хибернирати медведа зими” када се суоче с претњом за опстанак, попут хемотерапије. У таквој ситуацији способне су активирати стање у којем могу преживети с врло оскудним ресурсима.

Да би се успело у лечењу карцинома, важно је знати на који се начин ћелије рака одупиру лечењу. Наиме, неколико година након лечења зна доћи до рецидива тумора, односно његове поновне појаве, иако неко време није било знакова болести. Прелиминарна истраживања колоректалног карцинома, који је захватио људско ткиво, показала су да ћелије знају прећи у стање ниског нивоа одржавања у којем успевају бити отпорне на лекове, пише ScienceAlert. Тумор функционише као јединствен организам који може активирати стање у којем штеди енергију да би преживео, рекла је хирург Кетрин О’Брајен из Института за рак Принцеза Маргарета у Kанади.Знамо за примере животиња које улазе у реверзибилно стање успореног метаболизма и ниске телесне температуре да би издржале сурове услове. Изгледа да су ћелије рака лукаво усвојиле исту тактику да би преживеле , додала је она.

Научници су ћеије рака колона и ректума у лабораторији изложили хемотерапији и приметили су да оне, када су изложене лековима, координисано прелазе у исто стање хибернације. Ћелије су се престале размножавати, што значи да им је требало врло мало храњивих твари да би преживеле. Сличан оглед направили и на мишевима којима су пресадили ћелије колоректалног карцинома. Када су мишеви развили туморе одређене величине, научници су их лечили стандардном хемотерапијом. Примиетили су занемарљив раст тумора код оних мишева који су се лечили током раздобља од осам седмица. Kада је лечење прекинуто, тумор је поново почео да расте.

Осим механизма који наликује хибернацији, стручњаци су код ћелија рака уочили још један трик – аутофагију. Аутофагија је метаболички процес којим јело уклања властите оштећене или нефункционалне ћелије и на тај начин се решава отпада. Но, ћелије рака знају јести саме себе да би дошле до хране потребне за опстанак. Научници су у лабораторији циљаним процесима инхибирали процес аутофагије и стање хибернације код ћелија рака и након тога их потпуно елиминисали хемотерапијом. То би у будућности могао бити један од начина лечења тумора отпорних на конвенционалне третмане.Ово нам пружа јединствену терапијску могућност. Морамо циљати ћелије карцинома док су у успореном, рањивом стању, пре него што стекну генетске мутације због који постају резистентне на лијекове”, рекла је О’Брајен. Истраживање под називом Colorectal Cancer Cells Enter a Diapause-like DTP State to Survive Chemotherapy објављено је у часопису Cell.

(Извор Индекс)

 

О аутору

administrator

Оставите коментар